Една година след като станах майка, мога спокойно да кажа, че равносметката за изминалото време е вече дадена. Разбирам прекрасно родителите на второ дете когато казват, че следващото се гледа по-лесно. По-лесно само защото си минал по този път и можеш да повториш всичко отначало малко по-лесно и уверено (предполагам). И макар всяко дете да е различно, да има нужда от индивидуален подход и изграждане на собствен режим на отглеждане, все пак има някои неща, които могат да се използват без проблем всеки следващ път.
Днес, в тази статия, искам да ви покажа нещо, което ми помогна страшно много като млада майка и определено бих използвала отново ако имам второ дете. Истината е, че съм получавала прикрити подигравки, забележки и не веднъж съм чувала репликата “ние едно време….” когато съм споделяла положителното си мнение за приложението за родители. Дори майка ми в началото подходи леко скептично съм заниманието ми да попълвам всичко в телефона си, но в последствие започна да ме подпитва за някои мои писания, докато накрая открито призна, че е доста полезно.
Но, нека приключа с увертюрата като ви кажа, че няма никакво значение кой какво мисли за това да сте “модерни” родители с телефон в ръка, стига това, което правите да ви е от полза.
И по същество – приложението, кое ние използвахме до съвсем скоро е Baby Connect, което не е безплатно, но цената му беше символична и еднократна. В интернет можете да намерите още доста подобни приложения, някои от тях напълно безплатни, други платени или с гратисен период. Има дори и такива на българи, но за съжаление разбрах за тях късно, след като вече бях започнала да използвам Baby Connect.
Казвам “използвахме”, защото в нашия случай приложението беше инсталирано както на моя телефон, така и на телефона на таткото. А ако бабите можеха да боравят с него, определено щяхме да го закупим и за тях. На кратко, самата програма представлява електронен дневник на бебето, като вътре можете да записвате и попълвате всичко, свързано с неговото развитие, режим, хранене, дейности, постижения, консултации и какво ли още не.
Приложението
Започнахме да го използваме още от първите дни на бебето, като се постарах това да се случи още в болницата, доколкото е възможно. Като майка за първи път изпитвах някои страхове и имах много въпроси, а приложението ми помогна да вкарам някакъв ред в главата си. Няма да отрека, че колкото и смешно да ми звучи сега, в началото много се притеснявах бебето да не умре от глад. От къде да знам кога да го храня и колко трябва да яде!!! Разбира се едва ли щеше да се случи нещо фатално, но в главата на една току що родила, освен хормоните, бушува и несигурността. Попълвах всяко кърмене на бебето в приложението, като по този начин едва след третия или четвъртия път вече можех да се ориентирам, че нещото, което кърмя е човек и си има някакъв режим на хранене.
За съжаление моето приключение с кърменето не продължи много дълго и се налагаше да храним бебето и с адаптирано мляко. Когато се прибрах у дома след няколко дни освестване в болницата, вече имах една скромна, но все пак служеща ми за основа “база данни” относно смяната на памперси, храненето, милилитрите, времето на кърмене, редуването на гърди при кърмене, тегло, ръст. Много ми беше лесно, че приложението разполага и с възможност за засичане на съня (включвате режим сън когато бебето заспи и го изключвате когато се събуди). Така ден след ден записките ставах все повече, а аз ставах по-уверена в това да използвам приложението за родители. Отделете малко време и разгледайте как изглежда една такава апликация – ще намерите много функционалности, които могат да ви бъдат полезни и определено ще ви допаднат.
С какво ми помогна приложението – плюсовете
Първото посещение на личния лекар на нашето бебе вкъщи беше едновременно вълнуващ, но и доста напрегнат за мен момент. Бях строила на едно диванче майка ми и тръпнещия от напрежение татко, които да слушат внимателно думите на лекаря, а аз се въоръжих с тефтер и химикал, за да запиша всяка дума. Не ми се получи, разбира се, но не е било фатално (май) – детето поотрасна, дори и да съм пропуснала някое изречение. В последствие нанесох някои от следващите стъпки от отглеждането на безценния наследник в приложението и се успокойх, защото нямаше нужда да ги пиша отново или да ги помня – то само щеше да ми напомни когато трябва да направя нещо (примерно да се обадя за следваща консултация, да не пропусна ваксина, да започна да давам на бебето витамин Д).
Засичането на количеството мляко, което бебето изяжда (заедно с часовете сън, но за него малко по-късно) се оказа изключително полезен ход. Благодарение на статистиката можех да видя колко мляко поглъща новия член на семейството на денонощие, увеличават ли се милилитрите, на какъв интервал се храни детето. Мога да кажа, че това ми помогна страшно много да въведа режим на бебето още от началото почти, което ни осигури спокойствие (психическо), че малкият е нахранен, а той имаше една доста хармонична последователност сън-хранене-сън. Благодарение на лекаря и данните от телефона ми, само за седмица успяхме да откажем нощните будувания за мляко, а бебето започна само да увеличава будуването през светлата част на деня.
Сънят е изключително важен за децата – убедих се и сама. След като скъпоценото ни човече поотрасна и започна да прекарва повече време будно заедно с нас, установихме, че прескочим ли някой час за спане или отложим ли заспиването, детето става кисело, преуморено и доста по-трудно заспива. С приложението можех лесно да следя на база на предните дни кога горе-долу наближава моментът да се отправим към спалнята за поредната дрямка. Скоро, отново с помощта на приложението установих, че предиобедният сън става все по-късно, застъпвайки се с моментът за обяд, и разбрах, че може би е време да го пропуснем. Само за седмица или максимум две, минахме много плавно през тази трансформация на ежедневието ни.
Днес, след първия рожден ден, вече не използвам приложението за основните неща – сън, хранене, не засичам грамажи, милилитри, на броя сменени памперси и какво е съдържанието им. Но продължавам да го използвам за месечните ни консултации, като записвам ръст и тегло, следя графиката, попълвам ваксини, прегледи, лекарства. Ако бебето се разболее (за съжаление и това се случва), попълвам часовете, в които му давам лекарствата, записвам температурата му и всичко, което би ме улеснило, за да не се налага да помня подобни неща в такива и без друго напрегнати моменти.
Както споменах и в началото, приложението все още е инсталирано на телефона и на двама ни, а освен това се и синхронизира автоматично, когато го използвахме активно. Така аз можех да изляза спокойно, а таткото имаше пълна информация кога е заспало бебето, кога се е събудило, кога е следващото хранене. Честно да си кажа, възползвала съм се от това докато съм била навън. Надниквах в екрана на телефона и видех ли, че бебето току що е заспало, не бързах да се прибирам, защото знаех, че му предстоят определени часове сън. Малко подло може би понякога от моя страна, но мисля, че така и не ме разкриха.
Минусите на приложението за родители
След като не веднъж вече похвалих апликацията, която ние използвахме съвсем до скоро, няма как да не кажа няколко думи и за минусите, които аз бих отчела. Не бих казала, че съм ги изпитала с особена сила, но все пак смятам, че е редно всяко нововъведение да се разглежда от всичките му страни.
Според мен една от основните причини да не искате да използвате такъв вид “електронен дневник” за детето си е ако сте податливи към вманиачаване. В случая имам предвид ситуация, в която толкова много се вглъбявате в това да попълвате приложението на секундата, че пропускате важни моменти. Събуждането на синът ни е един от най-очарователните моменти. Детето се е наспало, доволно е, все още кротко и (в нашия случай), почти винаги грейва в широка усмивка щом някой от нас влезе в стаята. Не бих искала да пропусна това слънчево личице, нито бих искала първото нещо, което детето види след като се събуди да е физиономията на майка му забита в екрана на телефона, за да запише час на събуждане. Не, в никакъв случай! Препоръчвам ви да закъснеете с някоя и друга минута, но в никакъв случай да не ставате подвластни на идеята да правите всичко на секундата. Все пак това е просто приложение, не е същността на родителството ви и единствената му цел, с която е създадено, е да ви е в помощ. Не да ви обременява, да чувствате тревожност, ако не запишете всичко до секунда, милилитър или грам.
Освен това помнете, че това е просто статистика – не изпадайте в паника ако детето днес е спало 22 мин и 46 сек по-малко от вчера или ако по принцип изпива по 748 мл мляко, а днес сте записали само 650 мл. Замислете се и не допускайте това да ви тревожи или още по-лошо – да ви кара да очаквате от детето да изпие останалите 10 мл мляко, за да достигнете заветното количество.
Решили сте да оставите детето на грижите на някой друг за определен период от време и този някой няма възможността да попълва приложението? Няма проблем – отпуснете се. Просто ще имате известен пропуск в статистиката си, но в момента, в който детето отново се върне под крилото ви, ще си наваксате. А и бъдете сигурни, че бебето ще оцелее и без този иначе наистина полезен наръчник. То може да бъде гледано, хранено, приспивано и успокоявано и без наличието на електронния ви помощник.
Моето предложение към вас е да изпробвате едно безплатно приложение за няколко дни или такова, което да има определен trial период. Вижте как ще ви се отрази всичкото това “знание” за физиологичните нужди на бебето ви, дали ще ви е от полза, натоварва ли ви попълването или напротив – помага ви. Вижте и функциите, които ви харесват и са ви потребни. Чак когато се убедите, че това определено е “за вас”, тогава си намерете най-подходящият интерфейс и вече спокойно инвестирайте в закупуването на такава програма.
И най-важното – наслаждавайте се на детето, защото времето тече прекалено бързо; много по-бързо отколкото сетивата ни успяват да се насладят на тези прекрасни моменти.