„Завръщането” с Леонардо ди Каприо, върна носталгията по филмите, правени по действителни случаи. Историята на трапера, нападнат от мечка, който не само намира сили да се върне в цивилизования свят, но и да въздаде възмездие на приятелите си, които са го изоставили, донесе култовата статуетка на Леонардо ди Каприо. А бе признат и за един от най-добрите филми на годината. Но освен това, той далеч не единственият, който заслужи „Оскар” за най-добра екранизация за мъжка роля, а също и номинация за най-добър филм. Ето още няколко филма, които също са правени по действителни случаи, превърнали се и в световни хитове.
„Вълкът от Уолстрийт”
„Опитайте се да ми продадете тази химикалка”. Тази реплика на Лео ди Каприо в ролята на Джордан Белфорт се превърна в абсолютен хит. Лентата, разказваща за един от най-големите борсови играчи, който печели милиарди с машинации и после се проваля с гръм и трясък, не успя да донесе желания „Оскар” на актьора. Но критици и зрители бяха категорични, че това е един от най-добрите филми по действителни случаи правени някога. А играта на актьорите е блестяща.
„Речта на краля”.
Още една драматична история, правена по действителен случай. Колин Фърт е блестящ в образа на крал Джордж VI, който заради проблем с говора е бил смятан за едва ли не недъгав и неспособен да бъде крал. Скандалната абдикация на брат му Едуард, праща Бърти (Колин Фърт) начело на страната. Крал, който не е искал да бъде крал, народ, който също не желае този крал и един свят, изправен пред световна война. На пръв поглед ситуацията изглежда обречена.
За да окаже подкрепа на съпруга си и да осигури на страната крал, който да е достоен да се бори за нея и да я ръководи, Елизабет, бъдещата кралица — майка се обръща към ексцентричния логопед Лайънъл Лог. Той има изключително нестандартни методи на лечение, но те се оказват и невероятно ефективни. Лог създава близко приятелство с краля и го подкрепя през цялото време. Насърчаван от Уинстън Чърчил, новият крал Джордж произнася по радиото вдъхновяваща реч, която обединява и насърчава нацията по време на войната. А в същото време помага на краля да се справи с най-голямото предизвикателство в живота си.
„Бони и Клайд”
Романтичната история за двамата престъпници е доста променена на големия екран. В живота обаче те са съвсем различни от Уорън Бийт и Фей Дънуей. Холивуд обаче се влюбва в приключенията им и ги превръщат в легенди.
„Цялото президентско войнство”
Един от най-култовите скандали в американската история, намира израз и в култовия „Цялото президентско войнство”. Става въпрос за аферата „Уотъргейт”, която не може да бъде затъмнена дори от скандала Клинтън/Люински.
Действието се развива през 1970 година във Вашингтон. Робърт Редфорд и Дъстин Хофман са двама журналисти, в чийто ръце попада случайна информация, че от администрацията на президента Никсън подслушват тайно политическите си опоненти в централата им. Двамата журналисти започват работа, но всичко сякаш е срещу тях. И точно, когато всичко изглежда обречено, а те са готови да се откажат, таен свидетел се свързва с тях. Той е готов да говори и разкрива скандална информация относно подслушването. Името му не се споменава, но скандалът с аферата „Уотъргейт” е огромен. А финалът на филма запомнящ се—докато Никсън се кълне във вярност на нацията, Удуърд и Бърнстейн са зад него и усилено работят по нов материал.
„Социална мрежа”
Филмът е базиран върху истинската история и делото на основателя на Фейсбук—Марк Зукърбърг. Лентата проследява как той създава социалната мрежа и как се бори, за да задържи част от най-големия дял в нея.
„Лорънс Арабски”
Култовата екранизация с Питър О`Тул си остава един от най-популярните филми на всички времена. Историята е базирана върху живота на Е.Т. Лоурънс—британски офицер, пребивавал в Сирия преди първата световна война. Той толкова се пропива от духа и убежденията на арабските номади, че организира партизанските им войни и сраженията с Османската империя, които те водят. За това и получава прозвището „Арабски”. Филмът получава седем награди „Оскар”, включително и за най-добър филм.
„Красив ум”
Една от най-култовите роли на Ръсел Кроу и един от най-запомнящите се филми, които някога са правени. Лентата е посветена на гениалния математик и Нобелов лауреат Джон Наш. Той е гений, който от най-ранна възраст страда от параноидна шизофрения. Семейството му много трудно приема заболяването му, но благодарение на търпението и упоритостта на съпругата си, Наш успява да се пребори с най-тежките фази от болестта си. Филмът печели четири награди „Оскар” през 2002 година.
„Авиаторът”
Лентата отново е биографична драма с участието на Леонардо ди Каприо, която получава 11 номинации за наградите „Оскар”, но печели само 5 от тях. Тя разказва за режисьора и авиатор Хауърд Хюз, който е обсебен от самолетите, че е готов да направи всичко, за да полети с тях. От най-ранна възраст младежът участва в разработването на скъпоструващи машини и е ангажиран с авиацията. По време на войната, министерството на отбраната му възлага създаването на разузнавателни самолети, но той не конструира такива. В хода на разследването става ясно, че Хюз е болен от обсесивно-компулсивно разстройство.
„Тумбстоун”
Култовия уестърн от 1993 година получава множество отличия. А причината за това е изключително брилянтната екранизация по събитията в Окей Корал, случили се през 1881 година.
Дивият Запад, началото на 19-ти век. Уайт Ърп е уморен от живота на шериф и решава със семейството си Док Холидей да се премести в крайгранично градче в Аризона, където да заживее мирно и спокойно. Уви, плановете не се осъществяват. По това време Дивият Запад е свърталище на убийци и престъпници, всеки от които търси лесна печалба. На Уайт Ърп му се налага да сложи отново кобура с пистолета и да натиска спусъка, докато не остане нито един жив престъпник. А Док Холидей е тежко болен противоречив герой, който прави всичко, за да изживее и последните си мигове, както досега.
Въпреки че получава одобрението на критиката и обществото, „Тумбстоун” не печели „Оскар”. При все това си остава един от най-добрите филми за Дивият Запад правени някога, а според зрителите и един от най-добрите филми заснети по действителен случай.