Незаменимата и незабравима класика „Отнесени от вихъра“ по едноименния роман на Маргарет Мичъл несъмнено поставя началото на нова ера в историята на Холивуд през 1936 година. Под режисурата на Виктор Флеминг, в главните роли Кларк Гейбъл (Капитан Ред Бътлър) и Вивиан Лий (Скарлет О‘Хара), филмът разказва за гражданската война в САЩ и опустошителните й последици за едно цяло общество, което свикнало да живее във вечен лукс и светлина, сякаш за миг успява безвъзвратно да изгуби романтичния си свят от приказките.
Филмът получава десет награди Оскар – рекорд, който остава непобедим за цели двадесет години, до 1960 година когато Бен-Хур получава единадесет на брой златни статуетки. Шедьовърът на тогавашното кино се превръща в символ на златния век на Холивуд.
„Отнесени от вихъра“ става победител в 8 категории при връчването на годишните Награди на филмовата академия на САЩ през 1939 година за:
- Оскар за най-добър филм – Дейвид О. Селзник и Метро Голдуин Майър
- Оскар за най-добра режисура- Виктор Флеминг (Victor Fleming)
- Оскар за най-добра главна женска роля – Вивиан Лий (Vivien Leigh)
- Оскар за най-добра поддържаща женска роля – Хати Макданиел (Hattie McDaniel)
- Оскар за най-добър адаптиран сценарий – Сидни Хауърд (Sydney Howard)
- Оскар за най-добро операторско майсторство при цветен филм – Ърнест Халър, Рей Ринахан (Ernest Haller,
- Ray Rennahan)
- Оскар за най-добра сценография – Лайъл Р. Уилър (Lyle R. Wheeler)
- Оскар за най-добър монтаж – (Hal C. Kern, James E. Newcom)
Получава и 2 специални награди за:
- цялостно творчество на Уйлям Камерън Менцес (William Cameron Menzies)
- технически постижения на Дон Мъсгрейв (Don Musgrave)
Номиниран е и за още 5 награди:
- най-добра главна мъжка роля – Кларк Гейбъл (Clark Gable)
- най-добра поддържаща женска роля – (Оливия де Хавиланд)
- най-добра музика – Макс Стайнер (Max Steiner)
- най-добър звук – (Thomas T. Moulton)
- най-добри визуални ефекти – (John R. Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns)
Филмът започва с картини от голяма памучна плантация – Тара – намираща се в провинцията на Джорджия през 1861, на прага на Американската гражданска война, притежание на главната героиня Скарлет О‘Хара (в ролята Вивиан Лий). Изкусителната актриса, една от красавиците на Холивуд тогава, умело разкрива чара си и на кино екрана, като умело омайва всички млади мъже в региона около имението. Всеки мъж, погледнал дълбоките й, искрящи с леко дяволит оттенък очи, остава омагьосан от красотата на малката „пакостница“, изключително своенравна но и по детски наивна Скарлет. Но нейното невръстно сърце е пленено само от един мъж – поетичният благородник Ашли Уилкс (Лесли Хауърд). За нейно най-голямо разочарование още в първите минути на филма, малката „глезла“ на семейството и най-обожаваната млада дама в региона на Джорджия обаче преживява своя емоционален крах, туй като на поредната градинска забава Ашли обявява годежа си със своята братовчедка Мелани Хамилтън – млада, нежна, свенлива и изискана дама, изключително крехка, ранима, благородна и пълна противоположност на необузданата и дива Скарлет. В своето отчаяние и решена на всичко, за да възпламени огъня на любовта в своя възлюбен Ашли, Скарлет отчаяно го привиква в библиотеката на имението, където признава чувствата си към него. Но за нейно най-голямо и неочаквано разочарование, Ашли не откликва на молбите й да избягат заедно, далеч, да оставят всичко зад гърба си и да заживеят заедно. Той нежно отблъсква туптящото от любов към него сърце на Скарлет, което разбито на парченца, става нейният най-голям позор, който тя решава да прикрие от всички. Но дали нейната „тайна“ остава … „тайна“!
За нещастие (или може би за щастие) скрит в ъглите на библиотеката един свидетел на мелодраматичната любовна сцена разкрива себе си пред Скарлет и поставя началото на едно ново пътешествие в нейния живот – на пътя й застава безсрамният, скандален и арогантен Капитан Ред Бътлър.
Действието на целият филм проследява любовта – дръзка, смела, невъзможна и болезнена, но изключително страстна на Скарлет и Ред. С настъпването на войната и пропукването на „стъкления похлукап“, който предпазва света на наивната Скарлет и нейното общество, животът на малкото разглезено момиче, свикнало да получава цялото внимание на всички около себе си, лукс и красота, коренно се променя и скоро тя се превръща в жена, която умело успява да изнесе на крехките си плещи цялото си семейство, тревогите и мъките на едно цяло домакинство.
Упрекваната от двете си сестри Скарлет, изправена пред „портите на разрухата“ на света, притискани яростно от нахлуващата Гражданска война, извиква от дълбините на крехкото си тяло цялата сила, която дори възхваляваният Ашли като мъж и кавалер не успява да покаже по време на последвалите сцени. С хитрост и хубост, със саможертва и жертва на една от сестрите си, Скарлет превъзмогва детската си наивност и разглезен нрав. Превръща сама себе си в неустоима, изкусителна и непобедима жена, която не само спасява роднините си, но и сякаш саркастично поема всичките грижи за болната Мелани и нейното невръстно дете, докато все още с цялото си сърце тайно копнее за любовта на Ашли. А на фона на всичко това, на безвъзвратно обърканият й и изключително труден живот, Ред преследва все още онова дяволито девойче, което намира в гордата и непреклонна пред ухажванията му Скарлет. Но дали, дали наистина леко вятърничавият и неспособен да се справи с „различният“ свят на Юга Ашли е истинската любов на Скарлет? Дали тя реално е погълната изцяло от тази невъзможна любов или ще бъдат „отнесени от вихъра“ на страстта с Ред – безсрамно чаровният женкар, чието сърце е пленено единствено от нея. Но и той, високомерен, горд и арогантен, не би коленичил в краката й както всички нейни ухажори и бивши съпрузи.
Ред Бътлър, преследван от повечето жени около себе си, мразен от патриотите заради безсрамните си контрабандни сделки и пълно отрицание за спасение на „стария свят“, богат и силен мъж, устремен към това, което желае, не би се отказал от единствената си любов, която би го накарала да се обвърже и да стане глава на семейство. Но Ред познава нейната тайна, и макар самата Скарлет вече да осъзнава, че тази тайна любов към Ашли е може би вече илюзия, самият той все още не е убеден в това. Неговото утешение, любовта си към Скарлет, която не успява да покаже изцяло, той прехвърля към единственото им дете – Бони.
Трагедиите, които следват и мрачният край на филма в първата си част, доказват, че не всеки филм може да завършва със щастлив край.
Години по-късно, продължението на филма е екранизирано по романа „Скарлет“. Втората част на филма разказва за завършъка на любовната история между Скарлет и Ред. Макар и в по-модерен вариант, с помощта на по-високи технологични средства, пищността и разкоша на първа част не успяват да бъдат пресъздадени, а красотата на Вивиан, както и обаятелността на Ред просто не могат да бъдат повторени.