Глутенът е част от ежедневието и понякога е трудно да се избегне особено предвид факта, че се намира предимно в зърнените изделия. Някои хора обаче изпитват абсолютна непоносимост към него, поради което се налага да го избягват цял живот.
Непоносимостта към глутена всъщност е автоимунно заболяване, което причинява възпаление из цялото тяло, засяга органичните системи, включително мозъка, сърцето, ставите и храносмилателния тракт. За да се спасите от всички тези проблеми, ето как да ги решите.
Въпреки че по-голяма част от зърнените култури съдържат глутен, има и такива, които са бедни, или изцяло не съдържат тази съставка в себе си. Елда, леща, царевица, просо, киноа, ориз и други.
Безглутеновите храни не включват пшеница, ечемик или ръж в състава си. А овесът, според мнозина, е друга проблематична зърнена храна, която е добре да избягвате, ако не понасяте това вещество. Безглутеновите храни са подходящи за хора, които страдат от диабет, или имат някои алергии, но по отношение на диетите има доста спорове.
Един от най-големите митове за безглутеновите храни е, че отказът от глутен ще ви помогне да отслабнете за много кратко време. Но ако имате непоносимост на тази съставка, решението да преминете към подобен тип хранене, съвсем не означава, че ще ви помогне да отслабнете по един или друг начин. Освен това, изборът на хранителни стоки и планирането на храненията ще стане значително по-трудно.
Можем ли да отслабнем с храни без глутен?
Хората, които са чувствителни към глутен често имат проблеми с храносмилателната система от различен тип, както и болки в ставите, и кожни обриви.
Плюсовете на консумацията на безглутенови храни са: Облекчаване на симптомите при хора, които нямат поносимост към глутен. Можете да се опитате да замените вредните за организма ви продукти със здравословни храни като киноа, амарант, просо, ориз и други. Брашната, произведени от безглутенови хранителни стоки като киноата, бадемите и бобовите култури предлагат изключителни хранителни предимства и са много по-добър избор от бялото брашно в печивата и сладкишите, но също имат своите недостатъци.
Минусите: Ако се храните само с пакетирани безглутенови храни, които не съдържат важните витамини и минерали, които се съдържат в пшеничните брашна, има вероятност да се появи недостиг на хранителни вещества ( като калций, желязо, тиамин, рибофлавин, ниацин и фолиева киселина) в организма.
Трябва внимателно да четете инструкциите и да се информирате как се приготвя безглутеновата храна, за да не се натъкнете на неприятни изненади. Ако се опитвате да отслабнете, безглутеновата диета невинаги е решение. Това не е същото като да преминете към храни с малко количество въглехидрати. А и замяната на храни с глутен с такива, които не го съдържат може да доведе до увеличаване на килограмите. Вместо това винаги консумирайте в малки количества сладкиши и тестени изделия. Имайте предвид, че пшеницата, ечемикът, ръжта и овесът, които съдържат глутен, са основни съставки в много сладкиши и тестени изделия. Ако наистина сте решени да се подложите на безглутенова диета, също така ще трябва да се откажете и от соевия сос и всякакви соеви продукти, както и от малца в бирата.
Хранителни свойства на безглутеновите култури
Най-популярни сред безглутеновите храни са елдата, царевицата и лещата. Елдата е добре позната в Русия и страните от Кавказ. Въпреки че има малко специфичен вкус не е лоша и може да се консумира като супа, или в състава на хляб, салати, десерти и други. Богата е на калций и витамин В. Най-често се консумира като пюре към други зеленчуци.
Царевица: Царевичния грис и брашното са богат източник на фибри, витамин С и витамин А. Ако не ядете храни с глутен заради стомашни проблеми и заболявания на храносмилателния тракт, полентата е истинска храна за вас. Освен това в царевицата се съдържат много фибри, витамин Е и други полезни вещества. А и успешно замества пшеницата.
Просо: Просото за нас е забравеното зърно, но в последните години го преоткриване. То е изключително питателно и лесно се храносмила. Освен това предпазва ставите, помага при изтъняване на ставния хрущял, съдържа магнезий, витамин В и калий. Освен това регулира ph стойностите в организма, да не говорим и че може да спомогне за поддържането на киселинно – алкалния баланс на целия организъм. Можете да го консумирате както ви харесва—на супа, на каша, в десертите, или просто сварено просо добавено в салата. Както и да го приготвите, винаги си заслужава.
Киноа: Напоследък тя се превърна в популярна храна, защото изобилства от желязо и протеини, а е и особено желана от тези, които не консумират месо или продукти от животински произход.
Ориз: Той се използва в Азия като основна храна от хилядолетия, а в останалия свят е незаменима част от кухнята векове наред. Богат е на тиамин и не съдържа глутен. Ако искате да нормализирате кръвната си захар похапвайте по-често кафяв ориз. Също така, оризът е храна за подобряване на храносмилателния тракт, особено кафявия ориз, който е богат на фибри.
С безглутеновите храни няма да отслабнете, ако такава е целта ви, но от друга страна, ако са част от балансирана ваша диета, можете да подобрите здравето си. Само не забравяйте, че не трябва да изключвате пълнозърнестите храни от менюто си, тъй като организмът ви се нуждае от веществата, осигурявани от тях.
Ако се съмнявате, че имате непоносимост към глутена, ето и симптомите. Груба кожа на гърба и подмишниците. Това е обикновено признак, че ви липсва достатъчно фолиева киселина. А това може да доведе до недостатъчно разграждане на мазнините и до проблеми с червата.
Хормонален дисбаланс, като силен ПМС, поликистозна на яйчниците или необяснимо безплодие. Силно главоболие и мигрена. Възпаление, подуване и болки в ставите, особено в пръстите, коленете и бедрата. Ако разпознаете част от симптомите, изследвайте се за наличието на непоносимост на глутен. В случай, че се установи точно такава диагноза, ще получите съвети за хранене от лекаря и списък с храни, в които тази съставка отсъства.
Що се отнася до вредите, които причинява глутенът на здравето, те също никак не са малко. Това са само някои от болестите, които глутен може да предизвика или да влоши: Остеопороза, анемия, ревматоиден артрит, дерматит, афти, са само част от проблемите, които можете да си навлечете, ако прекалявате с глутеновите храни. Една балансирана диета ще ви помогне да се справите с проблема, а за остеопорозата е добре да приемате повече витамин D и тъмнозелени зеленчуци, които значително ще подобрят състоянието ви.
Във всеки случай, промени в диетата, разбира се, могат да подобрят състоянието. Червено месо и желязо пък ще спомогнат за балансиране на анемията, а малко амарант и семена от чиа ще ви помогнат да се справите с другите проблеми. И задължително намалете глутена в менюто си. Дори да нямате симптомите на непоносимост към глутен, препоръчително е намалите приема на тестени и зърнени храни.