Днес, на 6ти декември се празнува Никулден – един от най-тачените и почитани празни в българския православен календар, на който се почита свети Николай Чудотворец – покровител на моряците и рибарите. Според легендата, Свети Николай спасил стара рибарска лодка от потъване като запушил дупката в нея с шаран. Това е и причината на Никулден да се сервира риба. По традиция това е рибник – шаран, обвит в тесто и пълнен с ориз, орехи, и стафиди. На външен вид рибникът прилича на обреден хляб, украсен с тестени ивици и шарки.
За хората, които не са особени любители на шарана (поради това, че той е по-мазна риба), можете да подберете и друг вид риба, а към нея да добавим гарнитура от боб, картофи, домати или други зеленчуци по ваш избор.
На днешния ден празнуват Николай, Никола, Николина, Нина и всички с производно на Николай име. По традиция на гости на празнуващия могат да дойдат не само роднини, но и приятели, съседи и близки, които дори не е нужно да бъдат канени предварително. Празникът е толкова обичан и разпространен в нашата страна, че на 6ти декември Светецът почитат и семейства, в които няма именници.
На този ден своя празник отбелязва и град Бургас.
В този дух на празничен старт на месеца ви предлагаме три рецепти за това как можете да изненадате приятно гостите и близките си, с една незабравима никулденска трапеза.
Рибник – Пълнен шаран в тесто
Какво ще ви е необходимо:
- 1 шаран (приблизително 2кг)
- 5 връзки магданоз
- 10 стръка мащерка
- 1 с.л. червен пипер
- 1-2 глави стар лук
- 3 ч.ч. брашно
- 100 мл олио
- Сол
- Олио за намазване
Как да го приготвите:
Замесете тесто като използвате брашното, 100-120 мл хладка вода и сол на вкус. Оставете да си почине, а след това разточете тестото до получаване на дебела равномерна кора.
Задушете ситно нарязания лук в олио и малко вода до омекване. След като достигнете до желаната мекост и златист цвят, отстранете от огъня и добавете ситно нарязаният магданоз, мащерката, солта и червения пипер.
Почистете, измийте и осолете шарана. След това напълнете вече подготвения шаран с получената плънка от лук и билки, зашийте го и завийте плътно в кората тесто.
Рибата се пече на умерена температура от около 160-180 градуса докато се изпече тестото.
Пълнен шаран
Какво ще ви е необходимо:
- 1 шаран (приблизително 2кг)
- 5 връзки магданоз
- 10 стръка мащерка
- 2 ч.л. червен пипер
- ¼ ч.ч. ориз
- 1-2 глави лук
- ½ ч.ч олио
- Сол
Как да го приготвите:
Нарежете на ситно лука и го задушете в олио и малко вода докато омекне. Прибавете ориза и задушете за още 5-6 минути като разбърквате. Отстранете от огъня и добавете към получилата се плънка ситно нарязаните магданоз и мащерка, сол и червен пипер.
Почистете, измийте и осолете шарана предварително. След като вече сте подготвили рибата, напълнете шарана с плънката и зашийте добре. Сложете рибата в тава, а след това при нея добавете и около 500 мл вода. Завийте тавата плътно с фолио за печене и поставете рибата в предварително загрята на 180-200гр фурна. Печете около 40 мин.
Предлагаме ви и една алтернативна рецепта за Никулден, с която да изненадате близките си. И тъй като знаем, че шаранът може да не е подходящ за всеки вкус, ще завършим списъка си с рецепти за днес с паламуд.
Паламуд на грил:
Какво ще ви е необходимо:
- 300 гр филе от паламуд (2бр) за една порция
Марината
- 1 с.л. зехтин
- 3-4 стръка магданоз
- 1 лимон (за сок)
- 1 червена чушка
- 1 ч.л. босилек
- 1 глава лук (малка)
- 5-6 маслини (без костилки)
- Сол
Как да го приготвите:
За да приготвите маринатата изцедете лимона и към сока му добавете зехтина, рендосания на ситно лук, босилека, ситно нарязаните чушка, магданоз, маслини и подсолете на вкус.
След това залейте обилно филетата риба с маринатата и оставете да престоят поне два часа.
Загрейте предварително скарата и една до пълното й сгорещяване, започнете да печете филетата без да ги отцеждате от маринатата. Приблизително около пет минути на страна са достатъчни за перфектното приготвяне на вашето ястие.
Като гарнитура към рибата препоръчваме да поднесете задушени зеленчуци, картофена салата или пюре.
И след като вече ви дадохме няколко идеи за това как да нагостите тези, които са дошли на празничната ви маса, ред е да ви запознаем и с някои от традициите, които съпътстват българският народ на този ден от край време.
Като за начало, според народните разбирания, именно Свети Никола донася със себе си и първия сняг, който нежно се сипе от бялата му брада.
При чистенето на рибата пък хората са смятали за лош късмет и предвестник на болест това да настъпите някоя от люспите. Затова внимателно отделете най-големите от тях и го поставете в портфейла си за идната година, като по този начин ще донесете на себе си и семейството си пари и професионални успехи. Костите от рибата също не се хвърлят, а се заравят в земята или се изхвърлят в течаща вода, за да се умножи семейството.
Редом с рибата на масата си поставете и обреден хляб, боб, ориз, зеленчуци, тъй като празникът попада все още в коледните пости, които ще продължат до 24ти декември – Бъдни вечер. Парчета от хляба раздайте на съседите си, за да запазите добрите си отношения с тях и да умножите богатството си. Отново според поверията пък, Никулденската празнична маса трябва да седи цял ден и да не се прибира, за да бъде вечно сито цялото семейство.
Без значение дали самите вие сте именници, някой ваш близък и обичан човек празнува или просто ще отбележите деня подобаващо, ние от екипа на Дамски клуб ви пожелаваме един приятен, изпълнен с усмивки и празнични емоции ден, както и успех с приготвянето на заветното рибено блюдо. Наздраве!