Ядките са една от най-важните и ценни храни, които задължително трябва да присъстват в менюто ни. Ако включите във вашата диета само 30 грама ядки с лечебни свойства на ден, ще укрепите не само имунната си система, но ще си осигурите и всички нужни вещества за организма.
И все пак, ако си мислите, че като консумирате любимите си ядки колкото искате и когато искате, в комбинация с шоколад или други сладкиши, трябва да знаете, че пълно щастие няма. Различните ядки помагат за различни неща, а някои могат да имат отрицателно въздействие, главно върху вашата фигура.
Какво трябва да знаем за ядките?
Когато ядете ядки, нека бъдат сурови. Всякакви добавки, под формата на сол, подправки или масло, намаляват полезността и увеличават калориите. А при печене губят половината си витамини. Също така 200 грама шоколад с цели лешници, не е същото като няколко сурови лешника.
Ако искате сладко, комбинирайте ядките със сушени боровинки или други сушени плодове. Така ще комбинирате полезността и на двете храни. Обичайната порция ядки най-добре да не е повече от 30 грама дневно, ако консумирате различни видове. А ето какви лечебни свойства притежават отделните видове ядки.
Орехи
Те съдържат най-голямо количество алфа-линоленова киселина, която намалява възпалението на артериите, с което значително подобрява тяхното здраве. Засищат и съдържат ненаситени мастни киселини, което ги прави подходящи за всяка диета.
Бадеми
Бадемите са водещ източник на витамин Е, мощен антиоксидант, който намалява холестерола в кръвта от 8 до 12 на сто. Само 45 грама бадеми на ден намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания. Заради изобилието на хранителни вещества, бадемите са обект на много изследвания и са с доказано позитивни ефекти. Помага също за намаляването на холестерола, а освен това съдържат мед и манган, като ефективно се борят със свободните радикали.
Бадемите са богати и на магнезий, който е важен за поддържане на артериите и подобрява притока на кислород и хранителни вещества в организма. Според проучванията, липсата на магнезий води до повишен риск от инфаркт и увреждане на сърцето заради свободните радикали.
Елда
Елдата е богата на калий, фосфор, мед, цинк, бор, йод, никел, кобалт, както и лимонена киселина, витамин В1 и В2, фосфор, фолиева киселина. Белтъчините, съдържащи се в елдата са много по-качествени от тези в други зърнени култури. Елдата, освен това е чудесен медоносен. От един хектар земя засадена с елда, може да получат до 100 кг ароматен, плътен, тъмнокафява мед.
Елдата не е типична зърнена култура, по-скоро се съотнася към семейството на лапада, което я прави много по-подходяща за консумация.
Препоръчва се срещу нарушения на храносмилателния тракт, бъбречни заболявания, при анемия, нервни разстройства и при повишен холестерол в кръвта, а при мъжете помага при намалена полова потентност.
Киноа
Киноата се счита за една от най-здравословните храни на всички времена, така че не е чудно, че 2013 г. бе обявена за международна година на киноата. Но въпреки това тази супер храна доскоро бе непозната за мнозина. Полезните й свойства са многобройни, освен това е изключително подходяща за всякакви диети, както и за хора, с непоносимост към глутена. Съдържа девет незаменими аминокиселини и множество витамини и минерали. Ако решите да я приготвяте в домашни условия, задължително я накиснете поне за 3 часа във вода и след това я измийте, за да отстраните горчивия вкус.
Тиквено семе
Тиквите сами по себе си са изключително полезни, а техните семена съдържат големи количества магнезий, калций, калий, желязо, цинк и витамин К.
Тиквените семки можете да консумирате сурови или изпечени във фурната. Вкусни са и като добавка към салати, супи и сосове, а има и редица други причини, поради които да започнете да ги консумирате още днес. Доказано е, че съдържат съединения, които успешно се борят с раковите клетки и имат противовъзпалително действие, така че с една шепа от тях намалявате шансовете за рак с цели 23%.
Да не пропуснем факта, че са отлична терапия при менопаузата. Тиквените семки регулират атаките на топлинни вълни, главоболието, намаляват болката в ставите и помагат на хората, които са склонни към резки промени в настроението.
Тиквените семки намаляват и лошия холестерол с 13%, а освен това намаляват риска от възникване на кръвни съсиреци, инсулт и инфаркт, като регулират кръвното налягане.
Богати на ненаситени мастни киселини, семената от тиква са ефективни и за регулиране на захарта. Затова на диабетиците се препоръчва ежедневно потребление. Не само подобряват физическото здраве, но имат и благотворно въздействие върху психиката. Тиквените семена за кратко време намаляват симптомите на депресия, стрес и тревожност. Също така са отличен източник на цинк, минерал, който е необходим на костите. Само ¼ чаша тиквени семки съдържа 17% от препоръчителната дневна количество цинк.
Фъстъци
Фъстъците са в списъка на ядките с лечебни свойства, които остават недооценени и дори отхвърлени. Заради високата си калоричност те бяха заклеймени едва ли не като опасни за здравето, но това не е съвсем не е така.
Едно проучване показва, че приемът на фъстъци или фъстъчено масло в организма може да балансира нивото на захар в кръвта и да предотврати развитието на диабет тип 2.
Въпреки че са силно калорични, те са смятани и за една от най-здравословните закуски. Имат богат вкус и засищат, което помага в отслабването. Можете да използвате печените фъстъци като следобедна закуска, но не трябва да консумирате повече от 30 грама на ден. Фъстъците подобряват паметта, защото съдържат витамин В3, който стимулира активността на цялото тяло и ум.
Узряването на плода в предпазната обвивка позволява фъстъците да запазят повече хранителни вещества, включително и важни минерали като цинк и желязо, което допринася за здравето на целия организъм. Освен това те са богати на калий, калций, витамини С, А и Е, както и на фолиева киселина. Освен това съдържат и микроелементи: желязо, цинк, мед, манган, селен, както и витамин С.
Овесени ядки
За тях може да се каже, че са зрънцето на здравето. Съдържат витамин В1 (тиамин) и само 100 грама ядки задоволяват 40% от дневните нужди от този витамин, необходим за правилното функциониране на нервите и мускулите.
Чия
И накрая, но не и на последно място – чия. Тези ядки с лечебни свойства са наричани храна на маратонците, заради наистина уникалните си качества. 1 чаена лъжичка от тях осигурява дневната доза енергия на организма, освен това съдържа, магнезий, цинк, желязо и витамин B в по-големи количества дори от спанака и зеления грах. Една чаена лъжичка семена от чия, разтворена във вода, сок или кисело мляко е напълно достатъчна, за да осигури почти половината от дневните хранителни вещества нужни на организма.