Прекрасен домашен любимец, кучето изисква немалко грижи. Хранене, къпане, разхождане и дори общуване — това са част от нещата, които ще трябва да правите за него. Как да се грижите за кучето си? Вижте в следващите редове по-долу.
Хранене на кучето
Домашната храна може да бъде безопасна и здравословна, но само при условие, че вие сте я приготвили. Кучетата могат да ядат сирене, мляко и други млечни продукти, при положение, че не са с изтекъл срок на годност. Но имайте предвид, че кучетата трудно разграждат млечната захар в организма си, затова им давайте по малко.
Избягвайте маслото и яйцата. Последните могат да доведат до салмонела. Зеленчуците са напълно неприемлива храна за кучето ви, но то може да яде тиквички, моркови, зелен фасул и краставици в малки количества. Не му давайте лук и чесън и абсолютно никакви гъби. Плодовете също не са за препоръчване, като е добре да се консултирате с ветеринар, кои видове да избягвате. Не го хранете също и с никакъв шоколад, орехи, недопечени парчета хляб и сурово месо! Това може да причини стомашни проблеми при кучето.
Къпане на кучето
В зависимост от породата, възрастта и колко време прекарва на открито, се определя колко често трябва да къпе кученцето ви. И колкото по-често се къпе, толкова повече кожата му изсъхва. Най-добре е кучето да се къпе веднъж на два-три месеца, с изключение на спешните бани, когато има неотложна нужда.
За банята на кучето ви са ви нужни гребен, четка, шампоан, кърпа и др. Преди да започнете с биде, от голямо значение е да сресана кучето. С помощта на четката се отстраняват заплетените косми и предотвратява сплескването. Използвайте хладка вода (приблизително приятна за кожата). За да сте сигурни, преди да го поставите кучето във вода, няколко пъти проверете топлината. Твърде гореща вода може да навреди. Бъдете много внимателни около лицето му, очите и ушите. Обърнете внимание на носа, особено при малките кученца, защото ако им попадне вода в носа, това може да доведе до удавяне. Най-добрият начин да се уверите, че няма да навредите на кучето с тези критични области, вместо пряк контакт с душа вие с ръка леко да почистите ушите, зоната около носа и очите. Използвайте шампоан, който е специално предназначен за кучета, или пък като заместител можете да използвате бебешки шампоан. Внимавайте да не използвате агресивни шампоани.
Бъдете внимателни при изплакването, защото ако остане сапунена може да дразни кожата му. Подсушете кучето с кърпа или кърпи. Избягвайте сешоара, от който и самото куче вероятно ще бяга, заради топлината, която за него е твърде силна. Ако предпочитате да използвате сешоар, включете го на много по-ниско ниво от това, което вие използвате за вас.
Комуникация с кучето
Вашето прекрасно малко приятелче не знае езика, който вие говорите, но той въпреки това прави опити да комуникира с вас. Как то се опитва да ви каже нещо? Има много начини, но езикът на тялото е най-лесния начин, по който да го разберете.
Потрепване с опашката
Височината, на която кучето държи опашката зависи от породата, към която принадлежи, но нейното потрепване винаги означава нещо. С широкото и енергично движение наляво-надясно иска да ви каже, че е приятелски настроена и се радва, че ви вижда. Освен това е развълнувано е и иска да си играе. Ако има малки деца около вас в този момент, дръжте ги настрани — любимецът ви няма да ги нападне, но може неволно да ги изплаши. Когато маха опашка по-бавно, тогава не се чувства сигурно и проучва околността. Не е сигурно дали тези около него са приятелски настроени, нито знае какво очакват да направи. С високо изправена опашка, кучето показва, че доминира на своята територия. Ако опашката се държи изпънат, твърда и то е настръхнало, тогава очаква някаква опасност и показва, че е готово да реагира, щом почувства нужда от това. Опашката, която е спусната между краката казва, че кучето се страхува.
Показване на зъбите
Когато кучето ще изтегли устните си назад и покаже зъбите си, то се опитва да каже, че има силна нужда да захапе нещо. Това не означава, че кучето е агресивно, защото не означава, че иска да ухапе човек или друго животно. Може да реагира така и когато знае, че ще получи кост или друга храна.
Сигнали с ушите
Кучетата, които държат ушите си изправени, могат и да изпращат сигнали с тях. Изправените уши сигнализират готовност за атака или защита, а когато кучето е щастливо тогава ушите му са леко спуснати настрана.
Облизване и прозяване!
Когато кучето се облизва без присъствието на храна, тогава със сигурност иска да бъде оставено на мира. Кучетата използват облизване и да се поздравят помежду си или да се поздравят с хората. Когато облизване е бавно и дълго, тогава кучетата предават интимни сигнали. Ако видите вашия любимец да се прозява, това може да означава, че му се спи и иска да си почине, но може да означава и че иска да бъде оставено на мира.
Сигнали с краката
Когато кучето качи двата си предни крака върху собственика е ясно, че търси неговото внимание, най-често за игра. Също така, кучетата често спират в позиция, в която с единия преден крак стоят здраво на земята, а с другия преден крак се вдигат, сякаш искат да тръгнат на някъде. С този знак те казват, че са развълнувани и искат нещо, особено вниманието ви.
Комуникация с главата
С наклон на главата настрани кучето показва, че не е съвсем ясно това, което вижда или чува, но е любопитно. С поклащане на главата напред изисква внимание.
Лай и други вокални сигнали
Вашият домашен любимец може да лае по много различни начини, а всеки от тях сигнализира различна емоция. Постоянният лай на кучето не е добър сигнал. Силното и често лаене означава, че се чувства самотно и депресирано. Когато вие то изразява своя страх, че ще бъде изоставен, но е възможно това да е и начин да изгони някого, който може да представлява опасност за неговите малки или собствениците му. “Ръмжането може да сигнализира различни неща, от агресивност, чак до желание за игра. Затова на ръмженето трябва да се обърне повече внимание, ако искате да разберете кучето. Кучешкото скимтене също не бива да пренебрегвате. Това винаги означава, че на вашето приятелче нещо му липсва. Може би иска да яде, може иска да излезе навън, или да бъде пуснато от каишката, или пък му е необходимо вашето внимание.