Раждането на бебе е ново вълнение за всеки родител. Усещането на бебето вътре в утробата на майката е едно, но появяването му на бял свят преобръща всичко на 180 градуса и събужда у жената истинските природно вродени майчини инстинкти. Грижата за малко бебе понякога е проблем за много родители, които преживяват това за първи път. С връщането от болницата започва един цял нов начин на живот за мъжа и жената, които до сега са обръщали внимание единствено един на друг.
Грижата за малкото човече и труда, който ще положите, за да го спечелите на ваша страна могат да ви костват съня ви през нощта в продължение на няколко месеца. Обърнете внимание на няколко съвета за след раждането, които да използвате след като се приберете с бебето вкъщи, за да се справите със ситуацията по най-добрия начин.
Помолете за помощ без да се притеснявате
Въпреки, че ви се струва очевидно, че членове на семейството ще ви помагат както по време на периода на бременността, така и след раждането, често по една или друга причина има ситуации, в които няма никой около вас, а вие се нуждаете от съдействие. В такива случаи не се колебайте да поискате помощ от други хора като съседи на които имате доверие например.
Проучете за добри специалисти в областта на отглеждането на деца, като консултанти по кърмене от някоя болница, експерти по хранене, които ще са от полза както за малкото дете, така и за вас. Въпреки, че е напълно възможно и да не се съгласите с някои от нещата, които ви казват. Дали са прави или не можете да разберете по поведението на вашето дете. Ако то е спокойно и се усмихва значи сте налучкали правилната рецепта.
Отнасяте се с бебето като с абсолютен новобранец
Новородените са като от стъкло и могат да се наранят дори и ако не ги държите правилно в ръце. Затова когато полагате грижи за вашето дете подходете с цялото си усърдие и внимание. Ето няколко съвета, които да опреснят знанията ви преди да започнете с полагането на вашите грижи:
- Бъдете особено внимателни, когато носите вашето бебе. Внимателно подкрепяйте главата на бебето, докато го държите, независимо дали е легнало или изправено.
- Костите на бебето са меки и чупливи, така че никога не го разклащайте и не го дръжте по груб начин, тъй като това може да доведе до внезапно счупване на кост или да предизвика кървене в мозъка, което пък да доведе до смърт. Ако искате да събудите бебето просто го погъделичкайте по крака или го погалете по бузата му нежно, но никога не го разклащайте или го дърпайте изведнъж.
- Обърнете специално внимание на пъпната връв, тъй като тази област е податлива на инфекции. Затова почиствайте областта около пъпа с памучен тампон, напоен със специален разтвор след смяната на всека пелена, докато остатъка от пъпната връв не изсъхне и не падне съвсем.
- Създайте график за смяната на пелените. Сменяйте ги няколко пъти на ден независимо дали са пълни или не. Едва, когато детето стане на 4-5 месеца, можете да си позволите да нарушите графика според нуждите на бебето. Честата смяна на пелените ще ви помогне да предпазите детето от инфекция. Не забравяйте да обърнете специално внимание на обривите, които може да безпокоят детето.
- Почиствайте бебето при всяка смяна на пелените. Вземете малко вода, памук и кърпа като избягвате гениталиите, тай като това може също да доведе до инфекция.
- Ако бебето страда от обриви използвайте мехлеми, когато сменяте пелените. Освен това ползвайте и анти-бактериален мек течен сапун когато го къпете за го облекчите.
Хранене на бебето
Въпреки, че на новородените се препоръчва да се дава кърма след първите няколко месеца може да му давате и мляко от шише. Младите майки често не знаят на какъв период да хранят новородените си деца. Бебетата трябва да се хранят, когато те почувстват глад. Лошото е, то не може да ви каже, че е гладно и вие трябва да се научите да предугаждате реакциите му. Въпреки това се счита, че новородените трябва да бъдат хранени на всеки 3 часа. Старайте се да накарате бебето да суче и от двете гърди за да можете да облекчите и себе си. Често по време на хранене бебета поглъщат въздух, така че не се изненадвайте ако ги чуете да се оригват.
Хигиена
Тъй като бебето все още не е изградило своя имунитет хигиената е много важна за неговото здраве. Перете дрехите му отделно от тези на другите членове от семейството и използвайте перилни препарати предназначени специално за деца. Използвайте стерилизатор за да ликвидирате микробите, които се развиват върху шишетата на бебето. Обърнете сериозно внимание и на собствената си хигиена. Вие сте винаги до детето и ако не сте чиста и здрава можете да му навредите. Не позволявайте на никой, дори на таткото да галят детето без предварително да са си измили ръцете.
Спане
Съвсем естествено с появата на детето ще започнете да спите по-малко. При хранене на всеки 3 часа наистина няма да ви остава време за почивка. Когато бебето поотрасне малко ще започне да пропуска храненето в 3 часа през нощта и тогава ще можете да си поемете глътка въздух. Опитвайте се да спите винаги, когато спи и вашето бебе. Така ще можете да събирате достатъчно сили за да се справяте с ежедневните задължения.
Подаръци
С появата на малкия човек на бял свят баби, родни и приятели ще започнат да се надпреварват да му купуват подаръци. Чести са случаите, в които родителите се затрупват с един и същи дрехи, аксесоари и предмети за отглеждането на детето за сметка на нещо важно, което им липсва. Тук някъде трябва да забравите добрите си обноски и да се опитате да координирате това, което вашите приятели и роднини са решили да подарят за детенцето така, че в крайна сметка да имате всичко необходимо и нищо излишно.
И преди всичко не се шашкайте
Макар да има важни неща, които трябва да изпълнявате доверете се и на инстинктите си. Животните успяват да отгледат малките си при далеч по-сурови условия навън в природата. Затова преди всичко запазете самообладание и добрите резултати ще дойдат от само себе си.