Всяка бъдеща майка се притеснява дали е подготвила всичко необходимо за раждането на бебето. И още от първите месеци на бременността си, започва с подготовката за посрещането на бебето. При все това, в последния момент се оказва, че голяма част от нещата, които са нужни за малкото човече, не са на разположение. Затова ето ви няколко полезни съвета, какво да имате у дома в първите седмици след раждането, както и подробен списък, който всяка майка трябва да има при себе си, когато се кани да ражда.
В първия месец от живота на бебето, то е най-чувствително от въздействията на средата, затова трябва да се подготвите за идването на новороденото у дома. Пространството трябва да се адаптира за детето, да му се осигури мир и, което е още по-важно, да има подходящи хигиенни условия.
Детето се нуждае топло, светло помещение и негово собствено кътче: креватче, кошница за носене или количка. Количката и кошница за носене може да помогнат в началото, защото детето бързо ще порасне.
Всичко, което е необходимо за пристигането на новороденото би трябвало да се изготви преди раждането, най-добре в началото на третия триместър на бременността, докато корема още ви позволява лесно придвижване, а и нерядко бебетата решават да подранят с няколко седмици.
Какво е необходимо на бебето в първите дни?
Комплект за хигиена
За първите дни след раждането, педиатрите препоръчват бебето да се къпе само вода с лайка и мек, неутрален детски сапун. За дупето и за всички други проблеми с кожата, в началото се препоръчва специален детски крем, който се доставя в аптеките. Може да се използва и парафиново или обикновено бебешко масло, с което след къпането се подхранват кожата и окосмената част на главата. Бебешка пудра, стерилни компреси и алкохол са необходими за поддържане на пъпа. Следват ваничка за къпане (най-обикновена), пелени и две хавлиени кърпи.
Дрехи за детето
Обикновените памперси са необходими за повиване, след къпане и е добре винаги да ги имате под ръка, защото са удобни за различни нужди. От дрехите са необходими памучни ританки, боди на закопчаване, памучни шапки, чорапи, терлички или цели костюми. Костюмите със закопчаване между краката са практични, така че детето може да се повива без събличане, което е важно, защото новородените бързо губят топлина. Всички закупени или взети назаем пелени, дрехи и кърпи за бебето трябва да се изперат на 95ºС без поставяне на омекотител, а след изсушаване да се изгладят на висока температура.
Други аксесоари
Добре е да осигурите и допълнителни удобства в детската стая. Важно е леглото да е удобно и да има място за спане. Люлката е практически мястото за най-дълъг престой, а облегалката й може да е малко издигната, така че детето да може да наблюдава околната среда от нея. Отделно е добре да осигурите и кошарка, в която да спи. С отделянето на пространството за пребиваване и за спане, детето лесно ще заспива и спокойно ще спи, така че бързо ще създаде собствен ритъм на сън и бодърстване. Така е по-малка вероятността нощта да обърка с ден, което нерядко се случва и създава големи трудности за майките.
Грижи за новороденото
Преди всяко преповиване, къпане или хранене, измийте добре ръцете си. Особено внимание обърнете на грижите на пъпа, докато не падне и докато раната съвсем не зарасне. Грижите трябва да се провеждат два пъти дневно и при необходимост и по-често. Ръбът на памперсите би трябвало да се пречупи, за да дойде под пъпа, за да се предотврати овлажняването с урина. Детето трябва да се мие всеки ден. Най-вече вечер, за да се отпусне и по-лесно да заспи. Докато пъпната рана, не зарасне, бебето да не се къпе във ванички, но лесно може да се мие с парцалче потопено в топла вода. Първо се измие главата, после по ред се измиват шията, гърдите, корема, ръцете, гърба, краката и накрая половите органи. Лицето, очите, носа и ушите се припокриват с хавлия, напоена в топла вода с лайка. След приключване на къпането, бебето се маже с олио в областта на седалището, срещу подсичане. Новороденото е най-добре да се облече в памучна пижамка. След като я облечете пижамката, сложете и чорапките. Обикновено е необходимо бебето да преповие 6-8 пъти дневно. Преповиването се препоръчва да се направи, преди да го накърмите.
Междувременно, за тези майки, които искат да са напълно подготвени с материалите за първите грижи за бебето, още докато са в болницата и след завръщането у дома с новороденото, ето и списък с необходимите вещи, които задължително трябва да имате у дома.
Вижте изброените по-долу материали, които трябва да осигурите още преди да тръгнете за болницата и с които задължително трябва да разполагате у дома, при завръщането си.
За бебето:
- Стерилни марли за пъпната рана
- Памперси
Физиологичен разтвор
- А + Д капки — воден разтвор (или други подобни, консултирайте се най-добре с вашия лекар)
- Бейби пръчици за нос и уши
- Ножичка за нокти
- Четка и гребен за коса
- Термометър за измерване на телесната температура
- Гардероб за разходки (комплекти от две части, бебешко боди, ританки, тениски)
- Стерилизатор за бутилки
- Силиконова чаена лъжичка
- 2 бутилки
- 2 биберона
- Кутийка за биберона
- Чай срещу спазми (ако има нужда)
- Адаптирано мляко (за всеки случай)
- Бебешки дневник — за записването на най-важните моменти
- Легло + матрак за легло
- Одеяло за основа за легло
- Музикална въртележка за креватчето (по избор)—имайте предвид, че тя задължително трябва да може да се отстранява вечер — не бива нищо да виси над главата на вашето бебе, докато спи, тъй като стават инциденти и може да се нарани.
- Пелена за сън
- Шапчица (памучна или вълнена)
- 1-2 комплекта спално бельо
- Ваничка
- Подложка за къпане
- Термометър за измерване на водата и стайната температура
- Пластмасова кана за изплакване на бебето
- Неутрален бебешки сапун
- Сапун или шампоан за бебе
- Дъска за преповиване
- Крем за грижа за кожата
- Крем против зачервяване
- 40 броя памперси
- Одеялце или пелена съобразени със сезона
- 3-4 дебели бодита
- 10 тънки бодита
- 1-2 чифта терлички
- 3-5 чифта чорапи
- Бебешки мокри кърпички
Списък на необходими неща при напускане на болницата:
- Носилка за кола (кошница)
- Пелена или одеялце
- Тънки и дебели ританки или боди
- Пелени или памперси
- Шапки
- Чорапи
Списък с принадлежности за мама:
- Сутиен за кърмене
- Помпа за гърди
- Следродилен колан
- Няколко чифта бельо, удобна рокля, костюм, или панталон и пола
- Крем против стрии
Списък и за татко:
- Мобилен телефон
- Камера
- Подаръци за бебето и мама