Да се направи класация на най-популярните книги не е лесно, но последните години българския читател си е изградил доста ясни вкусове. Оказва се, че родните автори са много по-предпочитани от чуждестранните, въпреки че в челната десетка влизат и няколко хитови чужди заглавия. За 2014 и 2015 година тенденцията се запази, но през 2016 наблюдаваме интересно раздвижване. Вижте кои са 50-те най-продавани книги на българския пазар, през последната година.
- Емил Конрад и „Нещата, на които не ни учат в училище”
Едва ли е изненадващо, че популярния влогър бележи такива успехи. Емил Конрад изпреварва доста родни автори, превръщайки не само в интернет, но и в литературна сензация. И абсолютен феномен.
- “Калуня-Каля” от Георги Божинов
Още един български автор се радва на огромна популярност последната година. Георги Божинов е сред малкото български автори, спечелили интереса на българските читатели.
- Неделчо Богданов и „Българ”
Едноименните анимационните серии на екранизацията спечелиха хиляди фенове. А след техния успех, интересът към книгата стана огромен.
- Е. Л. Джеймс и поредицата „50 нюанса”
Новата книга на знаменитата авторка – „Грей” предизвика очакван бум сред читателите. И въпреки че някои са на мнение, че в романа си Е. Л. Джеймс преповтаря „Среднощно слънце” на Стефани Майър, тя продължава да бие американската си колежка по популярност.
- 101 отбивки: Идеи за пътешествия до малко познати места в България
Още една изключително атрактивна книга, особено любима на родните пътешественици.
- Да убиеш присмехулник и Харпър Ли
Една от най-добрите американски писателки повдига много сериозни въпроси за насилието, дискриминацията и расизма. За нейния успех се говори вече от десетилетия.
- „Любов“ от Елиф Шафак
Турската писателка е сред водещите автори в страната си и в чужбина. С книгата си „Любов” тя затвърди имиджа си на талантлив майстор на перото и тънък познавач на човешката душа.
- „Гръцко кафе“ от Катерина Хапсали
Драматичната история за борбата на една жена с личните й демони и нейното минало, изстреля Хапсали на върха на балканските класации.
- „Чудото Монтесори или учение без мъчение и възпитание без оценки, награди и наказания“ от Елена Тимошенко
Обучението по метода „Монтесори” стана изключително популярно в последно време. Едва ли е изненада, че младите майки се интересуват толкова много от книгата на Елена Тимошенко.
- „Смрък“ от Тери Пратчет
Един фантастичен роман, който просто трябва да прочетете.
От 10 до 20 позиция сред най-продаваните романи, място намира и „Островът на изгубените“ от Мелиса де ла Круз. Именно по тази книга „Дисни” правят последния си хит „Наследниците”. Какво се случва със злодеите, след като ги заловят и как продължава приказката след хепиенда, вижте в романа на Мелиса де ла Круз. „Прави така всеки ден. Закони, съвети, упражнения, формули, молитви“ от Петър Дънов също е в челната 20-ца. Още една страхотна книга, която си струва да прочетете. „Minecraft: Наръчник по строителство“ се нарежда на 13 място. Базирана на популярната игра, книгата бързо се превърна в хит.
От 14 до 20 място се нареждат „Дръндьото: Направи-си-сам книга“ от Джеф Кини, „Унищожи този дневник“ от Кери Смит, „Обичам цветовете. Анти-стрес книга за оцветяване“ от Фелисити Френч, популярната драма на Иво Сиромахов „7 жени”, както и философската книга „Монахът, който продаде своето Ферари“ от Робин Шарма. Духовната литература намира отражение и в „Скритият дар: 101 притчи за истински ценното в живота“ от Джериес Авад, както и във „Възвишение“ от Милен Русков.
От 20 до 30 позиция в топ класацията на популярната книжарница „Хеликон” за миналата година се подреждат трилърите и криминалните романи. Тук ще откриете. „Мишената“ и „Кинг и Максуел“ от Дейвид Балдачи, „Крадецът на книги“ от Маркъс Зюсак, „Накарай ме“ от Лий Чайлд и „Лечебният код“ от Алекс Лойд и Бен Джонсън. Интересно е, че в топ 30 на читателите място намират още няколко философски книги, както и такива посветени на здравословна тематика – „1 страница на ден: Ежедневен творчески спътник“ от Адам Дж. Кърц, „Хлебната сода – пепел от божествения огън“ от Росица Тодорова, „Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна“ от Юнас Юнасон, „Мандали. Оцветяване по номера“ от Шейла Кериган.
Интересна подробност е, че в топ 40, а не в топ 10 се намират две от книгите, които се превърнаха в тотални хитове миналата година сред интернет обществото. Първата е „За мен е чест“ – откровенията на Слави Трифонов, записани от Иво Сиромахов, а втората – „Богат татко, беден татко: Уроците за парите, на които богатите учат децата си“ от Робърт Кийосаки. Въпросите за доминацията намират отговор в книгата на Мишел Уелбек „Подчинение”, а „Малкия принц” се нарежда на 34 позиция. Джон Грийн с „Хартиените градове” и невероятната Ориана Фалачи с нейната „Силата на разума” също заемат своето място в топ 40. Не можем да подминем още две уникални книги на тема духовно самоусъвършенстване и вяра и общество – „География на блаженството: Един мърморко търси най-щастливите места на света“ от Ерик Уайнър – уникална история за човек, променил живота си и „Съвършената. Преподобна Стойна неканоничната светица“ от Неда Антонова – един разказ за новата Ванга.
Известният писател Георги Господинов отново се класира сред най-четените автори у нас, но вече с романа си „Физика на тъгата”. Романтичната биография на Лео Меси – „Меси – малкото момче, което стана голям футболист“ от Ивете Жултовска-Дарска, пък е на 40 място.
В последната десетица се нареждат няколко книги, които се превърнаха в истински откровения последните години. „Не пипай тази книга!“ от Ян ван Хелсинг, разбива куп митове и поставя въпроси, на които мнозина се боят да дадат отговор. Джон Грийн поставя въпроса за човешките отношения и себепознанието на преден план с романите си „Сняг вали“, „Вината в нашите звезди“, „Къде си, Аляска?“. Веднага след него се нарежда „Неграмотното момиче, което можеше да смята“ от Юнас Юнасон и „Щиглецът“ от Дона Тарт. В българския топ 50 място намира и „Елинор и Парк” на Рейнбоу Роуъл. Една книга, която може да се окаже поучителна не само за малките, но и за големите. Скандалната книга на Калина Паскалева за живота на известните, също е в топ 50, изпреварвайки само с една идея „ТАЙНАТА ГРАДИНА: приключение с цветове и багри“ от Джохана Басфорд и абсолютния хит на Майкъл Конъли – „Горящата стая”. Книга, която вече няколко години е смятана за световен бестселър.