Голяма Богородица, Успение Богородично или Успение на Пресветата Богородица – без значение как ще изберете да наречете този празник, на 15ти Август по стар стил (28ми Август по нов) всички християнски църкви (православна, католическа) празнуват третия най-голям църковен празник за религията след Коледа и Великден.
На този ден, се чества смъртта на Пресветата Майка, която на 64-годишна възраст напуска света на хората и се пренася в света на светците. Смъртта й е била толкова спокойна и безболезнена, че по-скоро наподобявала сън, от където идва и името на празника – „успение“ (заспиване). Дева Мария, след края на земния си път, се превръща в покровителка на семейството, всички родилки и деца, на майчинството и домашното огнище, опрощавайки нашите волни и неволни грехове.
Три дни преди смъртта й, на Пресветата Майка се явява архангел Михаил, който й съобщава, че Бог я вика при себе си. Така предизвестява нейната смърт, а нейното последното желание, преди да отиде при сина си е да види светите апостоли всички заедно.
То не остава неизпълнено и по чуден начин всички те мигновено се озовават пред вратите на дома й в Йерусалим. Както е и предречено, точно след три дни самият Исус Христос, заобиколен от небесна светлина и ангели, слиза на земята, за да отведе майка си в небесните райски градини заедно със себе си. Погребват тленните й останки в пещера, близо край Гетсимания, а входа й затварят с огромен камък.
Няколко дни по-късно на гроба на Пресветата Богородица със закъснение пристига и апостол Тома. По негово желание, за да се поклони пред Исусовата Майка, отместват камъка от пещерата, но вътре намират само плащаницата и нито следа от тялото й. След това, на ставане от трапезата, на апостолите се явява самият облик на Богородица, следвана от ангели и им казва:
„Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни“
От тук идва и църковния канон на този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигне на хляба“.
“Люде, с любов се съберете днес! Радвайте се, възклицавайте и ликувайте с веселие! Защото Божията Майка преминава славно от земните жители към небесните!”
Като покровителка на семейството и майчинството се вярва, че Богородица помага на бездетните майки да се сдобият с отроче. Затова на този ден всички млади жени, които желаят да заченат благодарение на нейната помощ, носят дарове на църквите и иконите й – домашно изтъкани кърпи, чорапи, престилки, цветя. На 14ти Август, в навечерието на празника, остават и да преспят пред иконите в църквите. Според стари поверия, на този ден жените не трябва да се докосват до нищо червено, за да не прогонят възможността си да родят рожба.
На 15ти Август имения си ден празнуват всички с имената Мария, Марияна, Марио, Панайот и техните производни. Традициите повеляват празникът им да продължи цели три дни, тъй като именно след толкова време Богородицата възкръсва в Гетсиманската градина.
Успение Богородично, както вече споменахме, е изключително важен и голям празник за всички християни. На този ден не трябва да се работи, правят се курбани, а болните се молят и нощуват по светите места за своето изцеление. За мъртвите роднините им раздават първите прибрани от реколтата сезонни плодове като диня, грозде, круши; подава се мед и специално направени обредни хлябове. На трапезата пък задължително трябва да присъстват питка, пиле каша, варено жито, тиква, царевица. Ако на 15ти Август вали дъжд, старите хора вярват, че следващата година ще е много плодородна и добра за земите им.
На този ден, освен носещите името на Богородица, празнуват и всички пчелари. Те носят пити мед в църквите, където те да бъдат осветени, а след това ги раздават за здраве и берекет.
В България съществуват над 200 манастира и църкви, носещи името „Успение Богородично“, а най-големите и познати такива са Бачковският и Троянският манастир. В близост до София се намира и Драгалевският манастир – една от най-старите обители в България.
За нас, българите, една от най-скъпите църковни реликви е иконата „Пресвета Богородица Троеручица” , намираща се в Троянският манастир.
На 15ти Август чества своя най-голям празник и самият Бачковски манастир, основан през 1083 година. Неговата най-голяма светиня е иконата „Света Богородица Петричка“, пред която особено на този празник се покланят десетки хиляди вярващи.
На същата дата – 15ти Август се честват и празниците на градовете Варна и Несебър с пищни тържества, фойерверки и народни обичаи. Във Варна се намира и невероятно красивият храм „Свето Успение Богородично“, църковен символ на града.