Емоции и стрес
За да се намерят основните причини за проблемите със здравето на една жена трябва да се подхожда не само, чрез медицинските изследвания, но и чрез изследване на начина й на живот и житейските й навици и битие. Не можем да подценяваме значението на емоциите и спомените, като източник на допълнителен стрес, който често отключва различни здравословни проблеми.
Много пъти нежеланите преживявания в детството са пряко свързани със здравни проблеми в зряла възраст. Нашите тела не правят разлика между физически и емоционални източници на стрес. И двете предизвикат освобождаване на кортизол и адреналин от надбъбречните жлези. Потвърждавайки това, което всеки от нас знае инстинктивно, според едно неотдавнашно проучване, проведено от учени от един американски университет – има пряка връзка между психологическия стрес и стареенето на клетъчно ниво. Жените, които изпитват много стрес показват измерими признаци на преждевременно стареене – слаба имунна система, по-високи нива на свободни радикали и скъсени теломери (съставни части от ДНК, които определят клетъчния живот) и др. При жените с най-голям стрес теломерите наподобяват тези на някой десет години по-стар от тяхната действителна възраст.
Стрес по празниците и хормонален баланс
Мислете за хормоналния баланс като за махало. В едната посока е това, което искате да постигнете като организация, а в другата това, което се получава на практика. Разминаванията между двете често са източник на стрес.
Ако не сте запознати с начина, по който тялото ви реагира на хормонален дисбаланс, препоръчваме ви да потърсите информация в интернет и да прочетете за симптомите му или да се консултирате с личния си лекар за да оцените вашите собствени симптоми. Ще се убедите сами, че когато вашите хормони са извън равновесие, ефектите са повсеместни. За щастие има много неща, които можете да направите, за да възстановите хормоналния си баланс, дори по време на празниците. Първата стъпка е да се идентифицират съответните фактори, които се отразяват на собствения ви хормонален баланс.
Източници на стрес по време на празниците
В допълнение към емоционалните фактори, които обсъдихме вече, някои от общите външни източници на стрес , които засягат нашите хормони по време на празниците са:
- Лошото хранене – празнични партита, офис събирания, сладки лакомства и нередовно хранене с нездравословни неща. Всичко това води до увеличаване на приема на въглехидрати. Така нашия метаболизъм поражда интензивни промени в настроението, храносмилателната система, добавя някой и друг килограм към теглото и повишава инсулинова нечувствителност.
- Липса на сън – Когато не получаваме достатъчно сън за продължителен период от време (повече от два дни) се създава порочен кръг, което нарушава естественото на здравословния жизнен ритъм. Често си лягаме твърде късно и приемаме кофеин или друг стимулант, който да ни държи будни. Това ни дава временен тласък, който води буквално до катастрофа няколко часа по-късно, което инстинктивно ни кара да приемаме повече въглехидрати или кофеин за енергия. Така получаваме моментен прилив на енергия още веднъж и целия цикъл се повтаря.
- Употреба на алкохол – Класика. Алкохолът си е направо задължителен по празниците. Виното съдържа много захар. Алкохолът е депресант, който предизвиква производството на серотонин, главен виновник затова да се чувстваме щастливи и спокойни, докато нивата му не спаднат. Това предизвиква цикъл като този, който вече обсъдихме по-горе. Твърде многото алкохол дехидратира и инхибира здравословната функция на черния дроб, което от своя страна оказва влияние върху производството на холестерол.
- Липсата на движение – Често в празничните дни пропускаме сутрешната разходка или фитнес тренировката, защото сме останали до много късно предната вечер. В същото време, когато имаме най-голяма нужда от движене за тонус и добавяне на енергия ние разчитаме на кофеин и захар, за да ни държат в кондиция.
- Управление на времето и на парите – В опитите си да превърнем нещата представа за празника в реалност ние сме склонни да хвърляме цялото си налично време за различни задачи и задължения. Някои от нас се хвърлят да харчат семейния бюджет буквално на вятъра. Този вид претоварване изчерпва надбъбречните жлези чрез насищане телата ни с кортизол. Допълнително увеличаване на кортизол влияе на нивата на инсулина, изчерпва надбъбречните жлези и намалява мозъчната функция.
Как да се преборим със стреса по празниците?
След като знаем на какво се дължи стреса по време на празниците , какво можем да направим по въпроса? За щастие, жените имат огромен капацитет да се адаптират и да се променят. Ето какво може да се направи:
- Помислете за това как си представяте празника. Определете онези от семейните традиции и преживявания, които са важни за вас и ги направете. За останалите забравете.
- Бъдете подарък за вашите близки. Намерете време, в което да седнете с най-важните хора в живота ви и прекарайте малко време с тях. Не всички подаръци могат да се опаковат в хартия. Изключете телефона си и направете списък със забавните неща, които обичате да правите със семейството си.
- Планирайте предварително – Организирайте се и пазарувайте от рано. Ако успеете да свършите основната работа по-рано ще имате възможност да отделите на семейството и приятелите си повече време и внимание в нужния момент.
- Включване на някои духовни аспекти на празниците в живота си. Отидете до местна църква. Това е един от начините да придадете по-голям емоционален смисъл на празниците. Дори и да не сте религиозни послушайте проповедта на свещеника, запалете една свещ и ще се изненадате колко успокояващо може да е всичко това.
- Общувайте. Ако се чувствате претоварени с очакванията на други хора или от търговските аспекти на празниците, опитайте се да намерите някой с когото да поговорите.
- Отделете време за себе си. Всеки ден намерете възможност да отделите 15 минути само за себе си. Почетете книга, вземете си вана или просто си поседете тихо. За да успеете в мисията си да угодите на всички останали е нужно за малко да останете насаме и да настроите тялото за предстоящите емоции.
- Хранете се добре и по-често. Не ви казваме да се лишавате от любимите си празнични лакомства, но е добра идея да се запасите и със здравословна храна. Не пропускайте хранене. Яжте протеини, плодове или зеленчуци при всяко хранене и дори на закуска. Пийте много вода, за да помогнете на тялото си при детоксикацията. Не забравяйте, че Коледа е само ден или два – не е нужно да отделите цял месец в дълго и безкрайно празнуване.
- Пийте мултивитамини. Това е особено важно това време на годината.
- Вземете полагащия ви се сън. Проучванията показват, че възрастните се нуждаят постоянно от 7-9 часа сън за оптималното функциониране на мозъка и регулиране на настроението. Ако знаете, че ще стоите до късно, планирайте предната нощ да си легнете по-рано.
- Ограничете употребата на алкохол. Ако чувствате симптоми на хормонален дисбаланс, опитайте се да ограничите алкохола само за много специални случаи. Алтернатива на алкохолната напитка по време на партита е газираната вода.
- Движете се повече. Паркирайте колата си на малко по-далече от входа на мола и си направете разходка. Направете няколко прехода напред-назад с пазарските чанти и ще сте свършили голяма част от препоръчителните 30 минути на ден раздвижване. Упражненията са един от добрите начини да се борите със стреса, чрез повишаване на метаболизма, изравняване на кортизола и увеличава на ендорфините в организма.
Това е всичко
Ключът е да слушате тялото си, особено когато се намирате в период на увеличаване на външния стрес – като е при празниците. Уверете се, че вашата собствена „чаша“ е пълна преди да наливате щедро на другите. Ако се чувствате щастливи с това, което правите по всякакъв начин се стремете да запазите това. Ако не се чувствате добре трябва да се огледате отвъд хоризонта на обичайния ви кръгозор и да се опитате да разберете защо. Балансът е очевидна цел към която трябва да се стремите целогодишно. Просто е по-трудно да го поддържате по време на празниците. Надяваме се на следващата Коледа да бъдете весели и лъчезарни както светлините на елхата.