От кръщенето на нашия син през лятото на миналата година измина доста време. Въпреки това мисля, че терзанията на родителите, на които им предстои подобно важно събитие, си остават винаги едни и същи. Затова реших да споделя своя скромен опит, а ако той бъде полезен за поне един от вас, то тогава усилията ми не ще са били напразни.
Още в самото начало на статията бих искала да обърна внимание на няколко изключително важни въпроса – трябва ли децата (в нашия случай “бебето”) да бъдат кръщавани; трябва ли да им се налага определена от родителите религия, без те да я осъзнават и да имат право на избор; ако го има, трябва ли кръщенето да бъде шумно и голямо празненство или може да бъде просто интимен момент без предварителна подготовка.
На всички тези въпроси по-горе аз не мога да отговоря вместо вас, а и не бих искала да го правя. Но ви съветвам вие, заедно със своята половинка, роднини, родители, приятели или когото още решите, да го обсъдите подробно и да НЕ пристъпвате към каквито и да е действия докато не вземете окончателно и валидно за вас решение. Точно това направихме ние с моя съпруг и макар пред нас да не е седял въпросът дали изобщо искаме да кръщаваме малкия човек, все пак имахме леки разминавания относно визията ни за това как искаме да се случи това събитие. И отново, след повече разговори, достигнахме до решението това да бъде едно семейно празненство, чиято организация падна на моите плещи.
Бюджетът
Не случайно започвам с бюджета, тъй като според мен той е основна отправна точка. Всичко останало зависи от това какъв бюджет сте готови да отделите и можете да си позволите. Важното тук е да направите така, че този ритуал да не дотежи прекалено на средствата, с които разполагате и да не стопи семейните ви спестявания. От друга страна, дори да имате финансовата възможност да организирате пищно парти, ако смятате това за излишно и мислите да вложите парите в нещо друго, отново не е много рационално да направите нещо, което смятате за излишно, а след това да съжалявате за постъпката си. Обмислете добре “инвестицията” и направете това, на което сте готови, и което няма да ви носи отрицателни емоции в отношенията ви с половинката. Все пак е много по-важно някой ден да си спомняте с усмивка за този ден, а не той да извиква в съзнанието ви неприятни разправии, финансова тежест, или (още по-лош) – задължения по кредит.
Списък с гости
И след като бюджетът е вече ясен, в зависимост от него можете да решите дали ще поканите роднини и гости или на кръщенето на детето ви ще присъствате само вие и кръстникът. Ние решихме да поканим най-близките си роднини, но ви предупреждавам – това понятие е доста разтегливо и при едно средностатистическо семейство, броят достига до около 20 души. Преценете правилно кой би бил част от този ритуал с ентусиазъм и добронамереност, и кой би дошъл само по задължение поради роднинска връзка. Нито гостите е нужно да изпитват чувство на скука и неудобство от едно такова “бебешко празненство”, нито вие е нужно да утежнявате бюджета си с допълнителни бройки за масовка. Запомнете, че не сте длъжни да правите кръщене тип сватба ако това не е по вкуса ви, а всички ваши близки и приятели биха ви разбрали ако решите да ги пропуснете от списъка ви.
Дата и място
Много хора започват планирането на ритуала точно от тази точка и това е напълно разбираемо когато за дата на кръщенето е избран конкретен религиозен празник или родителите държат на определени манастир/църква за кръщенето. В такъв случай, съветвам ви, направете проучване дали датата е подходяща за кръщене. По принцип по време на пост не са позволени подобни ритуали, но има църкви, които пренебрегват този канон. От друга страна, ако празникът е много голям, църквата/манастирът са много “популярни”, то тогава е добре да се свържете с тях поне няколко месеца предварително, за да сте сигурни, че ще успеете да си запазите час. Не оставяйте това за последния момент. При нас самата дата не беше толкова важна, стига да беше почивен ден, така че не изпитахме трудност. Манастирът също ни хареса, тъй като го познаваме добре, а и ни устройваше като местоположение – не много далеч от града, много красив и приятен, на спокойно място с невероятна гледка, добре поддържан и с много отзивчиви хора.
Задължителните
След като вече сте се спрели на най-подходящото за вас място за ритуала (църква или манастир), съветвам ви от рано да се уведомите какви са изискванията им относно това, което трябва да занесете в самия ден на кръщенето. Често свещеникът има готов списък с нужните неща и ви предупреждава още при запазването на часа. Някои от общо изискваните на повечето места неща са кърпа, вино, олио, брашно или пита, златен кръст за детето, нови дрехи за преобличане. Имайте предвид, че в някои случаи част от тези неща носи кръстникът, но това зависи от уговорката ви с него/нея. Много добър вариант са и готовите комплекти за кръщене, които можете да намерите в сватбените агенции, в интернет или да си подготвите сама. Идеи има за всеки вкус и при не много усилия можете да направите нещо красиво, бюджетно и лично.
Празникът
Ако сте решили да организирате “втора част” от кръщенето за своите гости, то тогава ще трябва да помислите и за мястото, на което да ги почерпите. Тук имате две възможности – почерпка в заведение или у дома. Ние избрахме да бъде в ресторант, защото щеше да е много по-лесни за мен като домакиня; кръщенето беше през лятото и искахме да се възползваме от възможността да сме навън; имахме ясна идея къде точно искаме да се случи това. За мен щеше да е доста по-трудоемко, сложно и напрягащо да трябва да организирам и обяд за близо 20 души в домашни условия, при положение, че ритуалът се проведе още сутринта. Предпочетох да организирам всичко “навън”, за да мога след празника да се прибера у дома на чисто, подредено и спокойно.
Но ако вие сте решили да поканите по-малко гости или имате възможност да посрещнете всички у дома, това също е постижимо, особено за събитие от няколко души. Все пак е добре да се подготвите още от предишния ден поне с някои от нещата по менюто за гостите ви, за да можете да имате достатъчно време за себе си и детето в сутринта на самото събитие. Не си позволявайте да се изнервяте от липса на достатъчно време, защото този празник е само един път в живота ви и не бива някаква храна или сладки да го провалят.
Друга възможност за парти у дома е да поръчате готова храна отвън – винаги можете да се доверите на някоя кетъринг фирма за прекрасни коктейлни хапки или на заведение, което предлага подготовка на храна за събития.
Още по-добър вариант е ако имате кой да ви помогне. Предложат ли ви помощ ваши близки – не я отказвайте, ще имате нужда от нея. В повечето случаи има поне няколко самоотвержени личности около вас, които с радост и на драго сърце ще приготвят нещо вкусно и домашно за хапване, ще го донесат когато е нужно, а вие просто ще му се насладите. Не се притеснявайте да делегирате задължения на всеки, който изрази желание да се включи в подготовката. Така всеки става съпричастен към повода, а вие улеснявате деня си.
Менюто
Засягам “менюто” отделно основно за тези, които като нас са решили да празнуват след ритуала в заведение. Моят опит показва, че е добре да се запази маса в заведение веднага след като църквата е определена и да се съгласуват часовете. Имахме късмета свещеникът да ни посъветва колко време ще трае самият ритуал, в колко часа ще приключи, а от своя страна от ресторанта ни насочиха сами в колко би било удачно да ни очакват, имайки предвид времето за придвижване. За щастие всичко протече по план и нямахме закъснения.
След като бяхме на ясно с часовете, решихме, че ще заложим на предварително подготвено меню за всеки гост. Тук ви съветват да решите дали ще бъдете на “свободна консумация” или на меню. В повечето случаи самите заведение могат да ви помогнат в този избор, но ако сте повече от няколко души, почти всеки ресторант ще изисква от вас зададено меню, за да могат да подготвят храната предварително. Добре е да обсъдите възможността сами да донесете някои от нещата като примерно пита, сладки, торта, алкохол, а дори и безалкохолни. Така, освен че няма да се ограничите до това, което предлага заведението, ще можете и да си спестите някои надценки, които особено при алкохолните напитки не са въобще за подценяване.
Друго, което ние направихме е да поръчаме торта и дребни сладки за празника, тематично оформени и съобразени с украсата в заведението. Освен че те бяха десертът към нашето меню, определено допринесоха за празничното настроение и бяха прекрасна основна част от декорацията. Тях също поръчах предварително в местна сладкарница като се уговорихме те да направят доставката в деня на събитието. Това беше още един плюс за мен, а резултатът беше възхитителен.
Украсата
Тъй като вече загатнах за нея малко по-горе, няма как украсата да не е следващото към което ще се насоча. За мен всеки празник има нужда от украса. Няма особено значение дали ще възложите тази дейност на фирма или ще я направите сама. И в двата случая възможностите са неограничени, а идеите – безкрайни. В интернет можете да намерите снимки на всякакви комбинации от цветове, форми, анимационни герои, балони и какво ли още не. Можете да разпечатате тези, които ви допадат и да се посъветвате с фирма за украса какво биха ви предложили според вашия бюджет. От друга страна пък днес вече разполагаме с много магазини и малки ателиета, от които да купите нужните ви материали и сами да изработите това, което си представяте за празника. Дори и само няколко цветни салфетки, хартиени помпони и весели шапчици ще преобразят иначе скучната маса. Аз лично заложих на цветовете мента и небесно синьо и съм много доволна от начина, по който момичетата, отговорни за украсата, успяха да ги комбинират.
Част от нашата украса бяха и бомбониерите, които раздадохме на всеки гост за спомен. Тях направих сама, като събрах отделните им части от различни места. Не бих казала, че беше сложен и трудоемък процес, но за сметка на това ми достави огромно удоволствие и почувствах, че подарявам на близките си нещо лично и специално подготвено от мен. За децата пък бях “сглобила” празнични торбички с дребни лакомства, книжки за оцветяване и моливи, комплекти за сапунени балони и други глезотии. Те се зарадваха изключително много, а и имаха занимание за по-голямата част от престоя ни в заведението, който иначе беше да им се стори скучен и отегчителен.
Подаръците
Един доста сложен момент от цялото изживяване. И ако мога да го разделя на две, то тогава той би изглеждал така: за кръщелника и за кръстниците.
Кръстникът (в нашият случай това бяха прекрасните ни кумове, така че нашият син си има цели двама – кръстница и кръстник) е най-важният гост на събитието. От своя страна той самият се чувства отговорен към ролята си, а също така и поласкан от оказаната чест. Поради тази причина повечето родители решават да зарадват кръстника на детето си с подарък, който да му остане като спомен от събитието. Помислете добре и изберете нещо, което да е по вкуса му, да е лично и да му напомня за този ден всеки път, когато го погледне.
Детето, като основно действащо лице и причина за щастливия повод, получава най-голямото внимание и често бива затрупаноот подаръци. Ако не искате домът ви да прилича на детски кът с не много скромни размери след този ден, тогава можете да помислите малко по-практично върху тази част от празника. Кто идея ви давам възможността да направите списък с нужните ви дрехи, играчки и аксесоари, който да споделите с гостите си, а те сами да определят кое от изброеното биха желали да подарят. Друга прекрасна и много лесна идея са ваучерите, които могат да се закупят от почти всички по-големи магазини за детски стоки. Така не само ще улесните гостите си, но и ще изберете каквото имате нужда в един по-дълъг период от време. Скоро нашият син получи подобен подарък, като валидността му е цели три години, а стойността му може да се използва на части като кредит до изчерпването й. И все пак ако има непредвиденa изненадa, не бъдете прекалено критични към хората, които ви я поднасят – помнете, че те са я направили с добро чувство и много любов към малкото ви съкровище.
Сигурна съм, че може би има още много неща, които могат да се кажат за организацията на едно такова събитие, а и гледните точки на всички нас са различни. Целта на тази статия е да помогна на всеки, който планира да мине по този път като обобщя някои от основните етапи, през които сме минали ние. Надявам се нашият опит да ви е помогнал поне малко, а ако имате какво да допълните, моля споделете ми в коментари – ще ми бъде интересно.