Все повече хора в днешно време започват да проявяват интерес към домашните хлебопекарни. Тя ти дава възможност да си изпечеш домашен хляб без консерванти и подобрители. На пръв поглед работата с машината за хляб изглежда лесна, но и тук си има своите особености, които е добре да се знаят.
За първи път машината е изобретена от японски инженери, които успяват да съберат в едно машина за месене на тесто и фурна за изпичането му. Вътре, хлебопекарните са с форма от незалепващо покритие. По размери са горе-долу еднакви, повечето имат цифров дисплей и са с обикновени или плоски сензорни бутони.
И сега възниква въпросът,как да изберем най-подходящата?
От собствен опит мога да ви кажа, че моделите с две лопатки замесват по-добре и по-равномерно тестото, същото твърдят и производителите. В машината има съд, който е с удобна ръчка и ножове – лопатки за смесване на продуктите.
Реотани
В някои модели има само един реотан, в други са два.Ако реотанът е само един, тестото отгоре не се изпича добре и стои бяло и неизпечено. Поради тази причина за предпочитане са тези с два реотана.
Друг важен въпрос е консумацията на ток. Всъщност машината не консумира ток през цялото време. В началото бърка тестото, спира,изчаква да втаса и след това пече. Така че, зависи и какво количество тесто се обработва. Малките модели консумират по-малко, около 500 w. Големите са с по 1600 w.
Каква марка да изберем?
На нашия пазар има около десет марки, някои по евтини,други по-скъпи. При по-скъпите модели може да имате и някои допълнителни функции.
Много важен момент е и цената. Тя варира между 100 и 250 лева. Но има модели, които са доста по – скъпи, както и такива,които са под 100 лева, но със съмнително качество.
Друго важно условие е обемът на фурната. Вие трябва да изберете колко голям хляб искате да печете. Ако сте четири или пет членно семейство ще ви трябва повече хляб. Хлябът може да бъде 500, 900, 1200, 1250 или 1500 грама.
Едно немаловажно предимство на хлебопекарната е отложеният старт. Вграденият таймер (обикновено 13 – или 15-часов) позволява настройване, според което печенето да започне след известно време.По този начин може да си осигурите топъл хляб за закуска, без да се налага да ставате по-рано, за да го приготвите. Просто от вечерта залагате продуктите, нагласяте таймера за желания час и готово. На сутринта хлябът е готов. Другото предимство е, че спестявате електроенергия, като използвате нощната тарифа.
И за да можете да следите процеса на изпичане изберете модел с прозорче, защото когато работи фурната не може да се отваря.
А сега да разгледаме технологията на приготвяне на хляба.
Първото важно условие е всички продукти да бъдат със стайна температура.
Второ — използвайте първокачествено брашно, като го дозирате точно според рецептата. Най-напред слагате течните продукти, след това брашното. Но, ако ще месите с ръжено брашно, не очаквайте хлябът ви да е като белия – т.е. да бухне като него. Можете да смесите и няколко вида брашна, примерно „Добруджа”, типово, пълнозърнесто, трици. Или пък да смесите царевично и бяло брашно.
И за да стане мек и пухкав хляба, трябва да сложите и мазнина, може олио или масло. Ако слагате масло, оставете го на стайна температура да омекне и го нарежете на парченца. По този начин, когато се замесва тестото то ще се разпредели равномерно в него.
Когато слагате водата, тя трябва да бъде топла, но не гореща. Ако добавяте яйца,предварително ги разбийте добре и ги смесете с водата. Ако добавяте мляко, сипете това, което е предвидено по рецептата, а ако използвате сухо, увеличете количеството на водата.
Маята се добавя последна, а ако е прясна може и да я надробите.
Към хляба можете да включите и различни добавки, като подправки, примерно: чубрица, лук, маслини (без костилките), шарена сол,кашкавал, слънчоглед, тиквени семки, сусам.
Много е важно да се спазва точния грамаж на продуктите. За това е добре да разполагате с кухненска везна. По-добре не мерете продуктите на око, а изпълнявайте рецептите с точност, за да ви се получат. Ако пък искате от първия път да сте на сто процента успешни, просто си купете готова смес за хляб — само добавяте вода и натискате старт. Така няма как да объркате нещо.
Програми на машината за хляб.
В зависимост от това какъв тип хляб искате да направите хлебопекарната има няколко програми. Основната й програма е подходяща за изпичане на хляб от бяло или по-едро смляно брашно. Цялата програма на месене, втасване,изпичане на хляба, трае около четири часа. В някои модели машини има и специална програма за добавяне на добавки. При тези машини има инструкции,които показват,кога точно може да се отвори капака и да се добавят продукти. Специален звуков сигнал подсказва,кога да отворим капака. Ако обаче липсва такава програма,добавките слагате още в самото начало, с другите продукти.
Има и специална програма за замесване с различни видове брашна. Също така има и бърза програма, която трае по-малко от два часа. В този случай обаче хлябът не бухва така, както при основната програма. Има и програми за приготвяне на сладкиши, сладка, кексове. Съществува вариант само за приготвяне на тесто или само печене.
Друго предимство на тези машини е, че вече може да си правите и домашен козунак.
Как става това?
Просто слагате продуктите за козунака по ред и включвате програма „Тесто“. Когато месенето приключи, пускате програмата още три пъти и тестото се оставя да втаса. След като втаса, може да го извадите да му добавите примерно лимонена кора, да го оформите на плитка, да го намажете с жълтък. Накрая поръсете със захар, набодете бадеми и стафиди и го изпечете.
И така, като избирате машина за хляб, разгледайте внимателно опциите, които ви се предлагат. Колкото повече – толкова по-добре.
Доколко е здравословно?
Зависи основно от вас. Ако сте любител на белия, пухкав хляб и си похапвате честичко, нормално е да напълнеете. Но ако обичате тъмните брашна с различни добавки, като семена, ядки и подправки, вероятно няма да напълнеете, а и ще се храните доста по-здравословно. Не забравяйте и това, че в този хляб няма подобрители, оцветители,консерванти и т.н.
И накрая ще добавим, че домашната хлебопекарна е отличен избор не само за печене на хляб, сладкиши и други тестени изкушения. Някои от тях имат функции за преработване на сладка, конфитюри и лютеница. Ще се изненадате колко удобен може да се окаже този кухненски робот. А някои от най-модерните модели позволяват да приготвите с тях невероятни неща. Единствено се поинтересувайте от гаранцията и поддръжката на този продукт, тъй като повреди не са изключени.