Кондензацията на водна пара в жилището, най-често води до образуване на мухъл. Излишната влага няма къде да се изпари и се отлага по прозорците и стените. А от там се стига и до образуването на мухъл, който е изключително опасен за здравето и живота на хората. Най-често причината за образуване на конденз е лошо направена изолация, или по-скоро липсата на такава.
Ако имате индивидуален жилищен имот и разполагате с достатъчно средства, можете лесно да наемете фирма, която професионално да ви постави качествена изолация и по такъв начин да решите проблемите — намалени топлинни загуби и кондензацията на водна пара.
Но ако живеете в блок? За да се направи топлоизолация на сградата е необходимо съгласието на всички обитатели, а както обикновено бива подобно съгласие се постига трудно. Един от вариантите е да се опитате да поставите изолация само на вашето жилище и да се надявате, че това ще е достатъчно. От друга страна, ако влагата в помещенията ви е твърде обилна, добре е да обърнете внимание на причините, на които се дължи този проблем.
Първо трябва да откриете, коя е причината, за да се повишава влажността в помещението. Готвене, душ, къпане, пране и сушене на дрехи, увеличават влажността в дома. Допълнително влага създаваме ние самите — дишане и издишани. Средно, едно четиричленно семейство може в продължение на един ден да „произведе” около 10 литра вода!
Как да преодолеете конденза у дома?
Ето няколко начина, как да намалите влажността в помещенията:
- Не сушете дрехите в рамките на вашия дом
- Затваряйте вратите на кухнята и тоалетната
- Използвайте аспиратор, докато готвите
- Осигурете редовно вентилация
- Температурата във всички помещения трябва да се движи около 20 градуса по Целзий
Влажността на въздуха трябва да се движи около 45%
Колко често трябва да проветрявате?
Кондензацията на прозорците е знак, че трябваше по — често да проветрявате. Оптималната вентилация, се извършва на следния принцип: Отваряме прозорците на 5 минути и го правим 3-4 пъти дневно. Този кратък период е напълно достатъчен за обновяване на въздуха и няма да охлади помещението.
Но дори и след извършването на тези процедури мухъл може да се прояви в дома. Тогава на помощ идват следните средства, които да решат проблема.
- Почистете стените. Отстранете от тях всичко, което може да причини мухъл—от тапетите, до неподходяща изолация или стикери и картини. Нека да остане чиста основа, която да измиете със сапун. След това я подсушете със сух парцал и проветрявайте системно помещенията, за да не се образува отново плесен. Същото важи и за фугите между плочките, тъй като плесента може да се появи и там.
- С четка нанесете импрегниращ препарат срещу плесените, за да проникне колкото е възможно по-добре във фугите. Ако е необходимо, с върха на четката нанесете повече средства върху критичните места. Оставете да изсъхне около 12 часа. В тежки случаи може процедурата да се повтори още веднъж, за да се уверите, че плесента е изчистена.
- В така приготвената основа, с валяк нанесете два слоя фугин. Този вид защита може да действа и повече години. Той служи за защита на стените и тавана, в помещенията, в които има засилена кондензация на влага, като кухни, бани, изби и мазета.
Ако искате да изчистите дома с това, без да използвате различни химически препарати, тогава може да подготвите някои от тези 3 естествени средства, които ще бъдат ваши съюзници в борбата за чист и здравословен дом.
Домашен препарат против мухъл
Препаратът може да бъде приготвен по този начин: Разтворете 2 супени лъжици масло от чаено дърво в 400ml вода в бутилка с пулверизатор. Разклатете бутилката, а след това напръскайте местата, засегнати от мухъл. С него може да третират части от тавана, завесите в банята или части от килима, които са засегнати от мухъл.
- Вторият добър съюзник в борбата срещу мухъл е екстрактът от семена от грейпфрут. Това е субстанция, която не мирише и е заместител, ако ви смущава миризмата от първия продукт. Рецептата е подобна: 20 капки от екстракта разтворени в 400ml вода.
- Третият препарат е обикновен ябълков оцет. Специалистите твърдят, че чистия оцет убива около 80% от мухъла, а вие можете да разтворите го разтворите в равни части с вода и по желание да добавите няколко капки от любимото си етерично масло, за да се предпазите от неприятната миризма.
Преди всичко обаче, добрата профилактика си остава най-важното и най-ефективно средство за справяне с мухъла. Ако искате да се радвате на чист дом, не позволявайте да се образува конденз по прозорците и стените и се старайте да поддържате нивото на влага, в границите на 45%. Проветрявайте редовно по няколко пъти на ден всички стаи в дома.
Ако сте правили ремонт през лятото, понякога през зимата може да се образува нов конденз заради натрупалата се в стените влага. Поставете надеждна вътрешна и външна топлоизолация и осигурете качествена вентилация в помещенията, където се отделя най-много влага. Проветрявайте банята след душ, а ако не разполагате с прозорец в помещението, поставете задължително вентилатор или аспиратор. Същото се отнася и до кухнята и пералното помещение — задължително осигурете влагоабсорбатор.
Не забравяйте, че добрата дограма не е тази, която струва скъпо, а която е поставена надеждно. Все повече семейства се оплакват, че заради лоша изолация в домовете им се образува конденз и мухъл—проследете къде е проблемът и се погрижете да го отстраните. Дори и да се наложи да подмените дограмата в жилището.
И накрая, но не и на последно място—поддържайте около 20 градуса температура във всички стаи на дома, или най-малкото се постарайте да са с еднаква температура, особено вечер. В случай, че някоя от стаите е по-добре отоплена от останалите, при опит да затоплите и останалата част от студените помещения в жилището, може да предизвикате неволен конденз заради рязката промяна на температурите. И така да стимулирате появата на мухъл.