Ето я и втората част, която ви бях обещала от публикацията ми за правилата, които спазвам, за да поддържам дома си чист и подреден (поне в по-голямата част от времето).
“Шкафовете са тематични”
Доста педантично, ще си помислите може би, но аз бих го нарекла – организирано. За мен това правило се чете като: не смесвам различни неща в един и същи шкаф. Още когато започнахме да ремонтираме и обзавеждаме апартамента си аз търсех такива мебели, които да поберат вещите, с които разполагаме. Мислено подреждах всичко в главата си, а след това знаех колко черкеджета, шкафове и рафтове ми трябват.
Бих казала, че това доста ми помогна при преместването ни, защото вече знаех кое къде ще сложа. Но най-важното за мен беше да имам отделни места за всеки вид еднородни предмети. Да вземем за пример кухнята, която доста често е основното място на хаос в домовете. Когато на мен ми се наложи да правя своя проект на кухня, отделих доста време, за да си подготвя подробен списък какво по принцип ще трябва да прибера и подредя в нея. След това разделих всичко на групи и така определих какви отделения да си поръчам. Благодарение на този труд, който положих тогава, днес разполагам с отделен шкаф само за чинии, отделен само за чаши, чекмедже само за прибори, изключително удобно дълбоко чекмедже единствено и само за хранителни продукти. Никога не смесвам в един шкаф подправки, съдове, хляб, посуда, салфетки и други неща. Отделно, в кухнята ми няма място и не влиза нищо, което не е свързано с нея. Същото се отнася за гардероба, където подреждам дрехите по видове; за скрина, в който подреждам бельо в отделни чекмеджета; за банята, където можете да намерите само козметика и пособия за банята в шкафа.
Споменавам това правило, тъй като ми се е случвало реално да видя в един шкаф много различни неща и това определено не се е дължало на липса на място, а по-скоро на “творчески безпорядък”, но аз наистина не съм от този тип хора.
Ако скоро се налага да проектирате своята нова кухня или просто сте решили да пренаредите тази, с която разполагате, можете да погледнете публикацията “10 идеи за перфектна кухня”. Мисля, че ще ви бъде много полезна.
“Не правя едно голямо чистене”
Почти никога не ми се случва. Не мога психически да понеса мисълта за толкова много работа, която ме очаква да бъде свършена на един дъх. Предпочитам да разпределя домакинските си задължения в различни дни, като всеки ден върша по нещо, което няма да заеме целия ми ден. Мога да ви дам изключително пресен пример от днешния ден – реших да изпера пердетата и измия прозорците. Общо това ми отне около час. Не го отложих за някой конкретен ден когато мисля също да изчистя банята, да изпера и изгладя, да почистя пода. Не! Направих го днес! Утре мисля да пристъпя към банята, а в следващия ден – да почистя шкафовете на кухнята.
Признавам си, че преди отделях един цял ден зарината в домакинска работа, но днес вече не си причинявам такова неудобство (поне според моите разбирания). Сега разпределям малки неща по дни. А това, което забелязвам е, че несъзнателно това се превръща в моя рутина и почти всяка сряда правя едно и също нещо.
Този метод ми се струва доста организиран, лесен за следване, не ме докарва до преумора и, най-хубавото, остава ми време “за мен”.
В същия момент не всичко е замърсено по едно и също време и домът изглежда доста по-чист.
“Пази вещите си”
От малка съм такава – не помня в детството си да съм счупила нарочно някоя играчка. Пазех всичко много, защото исках да си играя с него по-дълго време и то да изглежда като ново.
Може би това е и причината днес да съм такава. Изключително много държа вещите да ми служат по-дълго време и да изглеждат максимално добре, все едно току що са излезли от магазина. По този начин всеки път когато използвам нещо внимавам да не го разваля, повредя, счупя, замърся или просто го почиствам по-често, за да запази добрия си вид. А заедно с вида, запазвам и функционалността му. Мога да ви дам пример с готварската си печка. След всяко използване на котлоните й ги изчиствам с препарат (в повечето случаи) или поне ги забърсвам с нещо, което няма да ги надраска. Същото се отнася и за фурната, която чистя почти всеки месец или веднага след като забележа, че има нужда. Непрестоялата мазнина се премахва доста по-лесно от наслоената, естетически уредите изглеждат много по-добре и не рискувам да ги повредя от неправилна поддръжка.
Това правило се отнася и за дрехите, обувките, чантите (особено за тях) и аксесоарите ми. А и като цяло за всичко друго, което използваме у дома.
Просто обичам красивите неща около себе си и полагам необходимите грижи те да останат такива максимално дълго. Няма как и да пренебрегна факта, че аз съм се трудила, за да си ги позволя или са ми подарък от някой, който е отделил време и средства за тях. Неуважително е какво към мен самата, така и към хората, които са искали да ме зарадват, ако не положа нужните грижи за вещите си.
“Изхвърляй ненужното”
Обичам да изхвърлям всичко, което все пак е достигнало края на своя живот. Не мога да понасям ненужни вещи да заемат място в дома ми и да ме затрупват. Освен това считам, че за да обновя живота си, първо трябва да се отървя от всичко старо. Не обичам да бъда вехтошар и затова често правя чистки от всякакво естество. Ако се интересувате от Фън Шуй или търсенето на хармония в дома си, ще ме разберете какво имам предвид относно застоелите, ненужни, стари и неработещи предмети.
Относно дрехи и обувки – отново обичам да се разделям с тези, които вече няма да нося. По-запазените от тях, а понякога и почти нови на вид, задължително предавам в контейнери на Червен Кръст, защото вярвам, че те могат да послужат по-добре на някой друг. Призовавам ви и вие да помислите за това. Един маловажен (може би) за нас акт, за друг може да бъде чакано спасение в момент на беда.
“Без празни курсове”
Да, не правя празни курсове в ежедневието си. Тръгвайки от една стая в друга, винаги първо се оглеждам дали мога да взема нещо със себе си, което трябва да бъде прибрано в крайната ми точка или по път. Може да го наречете multitasking или практичност, но аз го наричам простичко “без шляене“.
Признавам си, че ми се е случвало да се озова с препълнени ръце, подпирайки с брадичка нещо, което е на ръба да падне от купчината, която съм помъкнала и насъбрала, но все пак успявам да се добера до там, за където съм се запътила.
Друг минус е, че може да се случи да забравя каква е била основната ми цел, но поне се успокоявам с факта, че междувременно съм свършила доста други неща.
Не знам дали това правило би работело за вас, но за мен то е много използваемо в ежедневието ми.
“Цени труда си”
Нямам какво особено да кажа за това последно, но основополагащо за мен правило. Бих казала, че то говори само за себе си, така че не мисля да го разгръщам повече. Всеки път когато правя нещо в главата ми циркулира мисълта, че съм положила труд, за да си позволя тази вещ; за да изчистя мястото, на което се намирам; да подредя гардероба, от който мисля да извадя нещо; лишила съм се от свободно време, за да работя допълнително. Може би тези три думи – “цени труда си” – са основата на цялата ми публикация, защото те прекрасно обобщават почти всички правила по-горе.
И така, това са моите златни правила, за да поддържам дома си в приятен вид, който да дава уют на мен и любимите ми същества. Надявам се поне едно от тях да ви бъде полезно и да ви помогне да направите деня си по-лесен и организиран. Изключително много бих се радвала ако ми споделите кои са вашите правила и как те ви помагат в дните ви.
А ако сте пропуснали първата част, не забравяйте да погледнете и нея.