Орхидеите са изключително красиви и екзотични растения, и доста трудни за отглеждане. Ако харесвате тези цветя и искате да се грижите за тях в домашни условия, ето и няколко препоръки как правилно да полагате грижи за тях.
Орхидеята още от миналото е символ на красота и любов, и за мнозина тя е царицата на цветята. Цъфти в почти всички цветови комбинации. Има повече от 750 вида орхидеи и повече от 30 000 хибриди. Всеки вид изисква различни условия за отглеждане, така че внимавайте, когато избирате орхидея, тя да може да вирее в условията на вашия дом.
Първи грижи за орхидеите у дома.
Поставете я на светло място, но не на пряка слънчева светлина. Цветът на листата ще ви покаже дали мястото е удобно. Здравото растение има светли зелени листа, така че ако листата започнат да падат, станат тъмно зелени или жълти, променете мястото. Видове, които се адаптират по-добре към слаба светлина и които са подходящи за отглеждане в северни и източни стаи са Paphiopedilum, Phalaenopsis и Oncidium, а видовете Cattleya, Dendrobium и Vanda трябва да поставите на топло и по-добре осветено място. От май до септември може да се стигне до “изгаряне” на листата, така че в този период дръжте цветето малко по-далеч от прозореца. Най-добрата температура е от 18 ° C до 30 ° C. Студеният въздух може да предизвика падане или пожълтяване на листата.
Поливане
Много голямо влияние изиграва и влажния въздух. Поливайте цветята винаги сутрин, за да не се създават кондензация, която може да доведе до гниене. През зимата ги поливайте поне веднъж, а през лятото два пъти седмично. Ако вашата орхидея е посадена в глинена саксия ще трябва да бъде поливана по-често. Най-добре е да използвате дъждовна вода или престояла няколко дни вода със стайна температура, тъй като орхидеите не понасят хлора, а твърде студената или топла вода може да ги повреди.
Пресаждане и зазимяване
Пресаждайте орхидеите, след като прецъфтят, най-добре през пролетта, на всеки 2-3 години. Най-много на тези цветя им подхожда малка саксия и почва, която е смес от мъх, кора от дървета, листа, корени от папрат, а освен това й осигурете и добър дренаж. Ако засадите орхидеята в твърде голяма саксия може да забавите растежа, тъй като ще започне повече да се развива в корените. Твърде малката пък ще пречи на нормалното функциониране на цветето.
При разсаждането на орхидеята, цветната дръжка се разрязва по средата, сантиметър над третия клон на растението. След цъфтежа настъпва период на изчакване, който продължава в зависимост от вида, от няколко седмици до няколко месеца и тогава орхидеите се поливат изключително рядко. Има видове, чиито листата опадат в този период. Най-добре е тях да започнете да поливате едва когато се появят нови листа.
Ежедневни грижи за орхидеите
1. Орхидеи, които обичат светлина
В този случай е добре цветето да стои от слънчевата страна. На прозореца поставете щори, които да скриват цветовете от слънцето, поне от части. Най-добре е да расте в малък съд, като поливането става на два-три дни. От време на време дори можете да го поръсите с малко вода, но вечер, или късно следобед, за да не прегори от слънцето. През лятото е добре да го държите на отворен прозорец, или най-малкото да му осигурите вентилация.
2. Парникови орхидеи
За тях ще се нуждаете наистина от цяла парникова градина. Поставете ги вътре в стаята, а щорите не слагайте до долу, за да могат да поемат повече слънчева светлина. През лятото и особено, когато е горещо, най-добре щорите да са спуснати, за да се постигне подходящия микроклимат. Саксията се поставя в съд с камъчета, пълен с вода, но внимавайте самото растение да не попадне във водата. Всичко това ще му създаде идеален микроклимат и перфектна среда.
Този вид орхидеи е добре да се гледат в източна стая, близо до слънцето. През зимата, когато светлината не е достатъчна, трябва задължително да се включва и лампа край прозореца.
Когато е горещо или само топло, добре е да се поръсват с вода. Желателно е в периода на цъфтеж, вода да се поръсва и върху корените, не само върху листата. Подрязването става, след като приключи периодът на цъфтеж.

Наторяване
Добре е да знаете, че орхидеите не обичат твърде много фосфор и поемат веществата, които са им нужни на тях. Консултирайте се със специалисти по цветята, относно наторяването, тъй като то е специфично за всеки вид орхидея и има свои особености. Магнезият е от особено значение за тях, докато калия и фосфора се приемат в по-ограничени количества. Затова най-добре е да се консултирате специалист, преди да ги торите.
Обобщение
Грижата за орхидеите е доста специфична, затова добре си помислете, ще можете ли да се грижите за едно толкова капризно цвете. Не забравяйте, че ако нарушите неговия баланс и микроклимат, то ще загине.
Важно е да запомните, че най-добре орхидеите виреят в южната или източната част на апартамента. На прозореца, където са разположени цветя, трябва да има достатъчно светлина, но не и директно слънчевите лъчи да падат върху цветовете на растението. През зимните дни, когато дневната светлина не е достатъчно, трябва да продължите да осветявате цветето с флуоресцентна лампа. Желателно е да се орхидеята да се отглежда в малки саксии, най-добре с големината на кокосов орех или наполовина, да имат добър дренаж, а също и вентилация, най-вече лятото. Подходящи за тях са саксиите от глина, дърво или кокос, но може и в пластмаса.
В горещите дни и топли ръсете цветовете с дестилирана вода от пулверизатор, а също така, освежавайте листата и корените. Препоръчително е да се осигури на цветето влажен микроклимат, а ако е възможно около него да се и сложи отворен съд с вода. Препоръчително е цветето да се полива редовно, но не се забравяйте с прекомерно поливане, защото корените ще изгният. Необходимо условие за цъфтеж: Мек, топъл и важен микроклимат.
Както можете да видите грижите за орхидеите са доста, макар и не особено сложни. Но въпреки многобройните изисквания и нужди на това цвете, огромно е и удоволствието да се върнете у дома, и да видите отново разцъфналото цвете! Вече знаете как да отгледате орхидеи у дома, а не забравяйте и най-важното — удоволствието от факта, че това красиво растение цъфти във вашия дом.