В много дрешници голяма част от пространството остава неизползвано. Ако и вие имате такъв проблем, трябва да помислите как да го решите за да използвате по-оптимално пространството, с което разполагате. Това може и да е по-лесно, отколкото си представяте. Такива терзания се решават по много елегантен начин, като поставите някакъв вид органайзер в гардероба си, който да вкара нещата в ред. Той също така ще създаде подредена система за съхраняване на дрехи, обувки и аксесоари. Дори и да ви се струва трудна работата с всички тези инструменти и да не разполагате с кой знае какви строителни умения винаги може да възложите работата на мъжа си, а вие само да го направлявате, както вие си знаете за постигане на резултата, който искате. Важното е органайзера, както го наричаме, да бъде здрав и стабилен. Не е нужно да се увличате в сложни геометрични схеми, а направете нещо, което ще бъде лесно да се изгради и да изглежда изчистено, когато се монтира в дрешника или килера.
Как да стане това?
Първо направете скица на дрешника и на нея нанесете точните размери. Отбележете широчината, височината и дълбочината, както и размерите на вратата. Ако отворът за вратата е значително по-малък, отколкото е вътрешността на гардероба обърнете специално внимание на своите измервания и помислете как ще поберете рафтове вътре. Вземете и предвид технологията на изграждане. Въз основа на количеството и вида на дрехи, които имате разделете килера на области за съхранение висящи дрехи, рафтове и чекмеджета.
Отделете място за дрехите, които обичайно съхранявате сгънати. Въз основа на размера, броя и дължината на висящите дрехи, които имате изберете ширината на този раздел. Няма смисъл да използвате цялата ширина на гардероба си, ако предпочитате да съхранявате дрехите си сгънати. Ако дрехите, които съхранявате сгънати са повече, монтирайте една вертикална дъска от пода до тавана на килера и използвайте дървена пръчка от нея до стената за окачване на закачалките с дрехи. Преценете, коя е най-дългата ви дреха и разстоянието от нейния край до пода разпределете за рафтове или чекмеджета.
Можете да използвате рафтове от стари непотребни библиотеки или да монтирате ваши собствени такива. Ако искате да създадете отделение за съхранение на обувки, разположете го ниско долу като определите височината му според обичайния размер на обувките.
Над отделението за окачване на облекло можете да сложите още едно отделение за сгънати дрехи. Тук обаче чекмеджето не е удачен вариант, тъй като след като го отворите няма да виждате нищо. Рафтът е много по-удачно решение. За изработката на прост рафт, ще са ви необходими пирони или винтове, за да инсталирате скоби, върху които да положите дъските на рафтовете. Би било супер, ако в близост до дома си имате магазин за домашни потреби, където да ви нарежат нужните дъски с желаните от вас размери.
Използвайте малки контейнери на колелца за съхранение на дребни предмети и аксесоари. Работа ще свършат и кошчета, телени кошници или дървени щайги, които ще се плъзгат по-лесно. Ако имате достатъчно от тях, това може да ви спести много място за съхранение не само в гардероба, но и в стаята, в която той се помещава.