Вие мислите за дете или от известно време пробвате да забременеете? Слушате съветите на приятелките си, но и самите вие активно търсят данни за зачеването и бременността? Има много източници на информация, които могат още повече да ви заблудят и да ви създадат противоречива представа за бременността. Затова е най-добре да се консултирате с лекар за всяко съмнение, което имате. А ние ще ви представим най-разпространените митове за бременността, за които трябва просто да забравите.
Ако сте бременна, ще чуете много истории — от това, как да разберете пола на бебето, до трикове за по-лесно раждане. Но трябва особено да се внимава с митовете около нарастването на телесното тегло и бременността.
Защо? Тъй като поддържането на здравословно телесно тегло е важно за намаляване на рисковете като гестационен диабет, който се появява само по време на бременност, проблеми с кръвното налягане и дори преждевременно раждане. Ето кои са най-популярните митове за бременността.
- Мит: Бременна съм, трябва да ям за двама!
Факт: Реално на вас са ви необходими около 300 допълнителни калории на ден за вас и вашето бебе — и това е много по-малко храна, отколкото си мислите. Например, един сладолед, парче плодова торта или парче хляб със семена ще добавят 300 калории в диетата ви.
- Мит: Нормално е изведнъж да увеличите теглото по време на бременност
Факт: Колко килограма трябва да качите в бременността, зависи от предварителното тегло. Ако имате нормално тегло, тогава по време на бременност допустимото тегло, което може да качите е от 11 до 13 кг. Ако имате малко повече килограми от нормалното тегло, тогава бременността ви е позволено да качите от 6 до 10 кг. В случай, че сте изключително над нормалното тегло, тогава по време на бременност не трябва да минавате границата от 6 до 9 кг.
- Мит: Допълнително тегло винаги е добре дошло за развитието на детето
Факт: В зависимост от това колко тежите по време на бременност, вашите собствени хранителни запаси са достатъчни за нормалното развитие на бебето. Добре е да ходите редовно гинекологични прегледи и следете развитието на бебето. За да сте сигурни, че всичко е наред, най-добре е да се консултирате с вашия лекар по въпроса.
- Мит: Загубата на тегло по време на бременност може да навреди на развитието на бебето
Факт: Ако имате излишни килограми, а по време на бременност не увеличавате телесното си тегло или пък отслабнете няколко килограма, това може само да се счита за плюс за вас и вашето бебе. По този начин можете да намалите риска от гестационен диабет или преждевременно раждане. Не се притеснявайте от загубата на килограми. Но ако в края на бременността си, продължавате да сте прекалено слаба, вашият гинеколог може да ви назначи терапия.
- Мит: Добре е да се храните с всичко, което ви се прияде
Факт: Не всяка храна е подходяща за бременни жени. Например, важно е да редуцирате приема на солени храни. Пикантни подправки също. Уверете се, че вашите нужди за храна са част от здравословното хранене и с това не приемате твърде много калории.
Ето и още няколко мита, които бихме искали да разбием относно бременността
- Мит: Възможно е забременяване по всяко време на месечния цикъл.
Факт: Когато искате да забременеете, е необходимо да имате полов контакт ден преди и в деня на овулацията. Най-подходящи за забременяване са тези дни или два-три дни преди овулация.
- Мит: С измерване на телесната температура може по-лесно да се забременее.
Факт: Измерването на телесната температура не е необходимо, ако искате да забременеете. Телесната температура при жените се увеличава дори след овулация, когато е прекалено късно за оплождане на яйцеклетката от този менструален цикъл.
- Мит: Никога не съм използвала хормонален метод на контрацепция, така че мога бързо да забременея.
Факт: Само защото вашите хормони не са били под влияние на хормонални контрацептиви, не означава, че имате предимство. Вашето тяло може би просто по-добре регулира хормоните, но на бременността влияят множество фактори, а не само контрацептивите.
- Мит: С първото си дете забременях лесно, така че със следващата бременност не би трябвало да имам проблеми.
Факт: Няма надеждни доказателства за това твърдение. Ще бъдете по-възрастна и ще имате по-малко време за спонтанен полов акт, а може би ще имате и друг партньор. Ако имате по-малко от 35 години и се опитвате да забременеете повече от 1 година, консултирайте се с лекар. (6 месеца, ако сте на повече от 35 г.)
- Мит: Бременността трае 9 месеца
Факт: Дължината на бременността варира до пет седмици, според проучване от 2013 година, публикувана в списание Human Reproduction. Кога ще родите зависи от вашите години, тегло, колко килограма сте били по време на раждането и още от няколко фактора.
- Мит: Интимния контакт по време на бременност може да навреди на бебето
Факт: „Сексът не би трябвало да нарани бебето”, казва Шери Браснер, професор по гинекология и репродуктивна науки в Mount Sinai School of Medicine в Ню Йорк. Ако бременността е високо рискова, преди да се решите да имате полови отношения, консултирайте се с лекар.
- Мит: След цезарово сечение не можете да родите по естествен начин
Факт: Статистиката показва, че естественото раждане след цезарово сечение е по-малко рисков вариант, отколкото отново да се направи цезарово сечение. Но все пак е задължителна консултацията с лекар. Естественото раждане след цезарово сечение е една от възможностите. Но ако организмът ви не го позволява, не е добра идея да раждате естествено и обсъдете с лекаря си възможността за секцио.
- Мит: Полът на детето зависи от положението на корема на майката
Факт: “Полът на бебето няма абсолютно никаква връзка с това как изглежда жената”, казват лекарите. Съжаляваме, но не можете да знаете пола на детето, гледайки майката. И е пълен мит идеята, че по височината на корема може да се разбере дали ще е момче или момиче.
- Мит: Ако страдате от болести предавани по полов път, бебето също може да ги има
Факт: Това всъщност зависи от това, какви болести по полово предаван път имате. Това е така, защото някои заболявания се пренасят с кръвта и може през плацентата да засегнат и детето, а други се пренасят само с пряк контакт. Ако има опасност детето да влезе в директен контакт с вирус или бактерия, лекарят може да предложи цезарово сечение.