Едно от най-често срещаните заболявания в днешно време са хемороидите. Срещат се и при мъжете и при жените. Причините за заболяването могат да бъдат най-различни. Често пъти при жените причината е бременността.
Ненавременната терапия и лечение на хемороидите, могат да доведат до редица проблеми. На първо място — усложнения с дебелото черво, а след това и рак. Да не говорим, че злокачествените хемороиди могат да причинят и още по-болезнени преживявания на всеки човек. Най-доброто, което можете да направите, е да се опитвате да спазвате хранителен режим, който да попречи на образуванията да се получат, а след като сте се сдобили с тях, най-добре е да отидете на лекар и да си направите изследвания.
Първи симптоми
Първите симптоми обикновено са кървене от ануса и оформяне на хемороидални възли. Кръвта обикновено е под формата на капки, може да има и сърбеж в областта на ануса и болка. Понякога има по-тъмна кръв и смесена с отделените екскременти, но тогава може да се мисли за други заболявания.
За да се установи какъв е проблемът се прави преглед на аналната област, след което се прави компютърен преглед.
Ако бъде установено наличието на хемороиди се прави, ако е необходимо, изследване с аноскоп. Това е устройство, представляващо куха тръба с осветление отпред. С този медицински уред може да се види има ли вътрешни хемороиди и полипи, и на каква дълбочина. Други изследвания, които може да се направят са сигмоскопия и колоноскопия.
Сигмоскопията позволява да се изследва цялата вътрешност на дебелото черво, а колоноскопията и на тънките черва. Въз основа на получените данни патологът проверява има ли разширени съдови пространства, които са признак на тромбоза.
Хемороидите могат да бъдат вътрешни и външни
Един от симптомите за външни хемороиди е сърбеж поради дразнене на кожата, но те понякога са много болезнени, поради което може да се подуят и да дразнят.
Друг вид хемороиди това са вътрешните хемороиди.Те не болят и поради тази причина много хора не знаят, че имат такива. Причината е, че се образуват в зона, в която няма рецептори за болка. Много често хората не знаят за тях и затова не вземат мерки да се лекуват. Едва когато получат кървене, тогава разбират за проблема. А закъснялото им лечение може да доведе до пролапс и прищипване.
Какво означава пролапсен хемороид?
Тези хемороиди са вътрешни и са толкова разширени, че са изтласкани извън ануса. Ако аналният мускул направи спазъм и прищипе пролапсните хемороиди извън аналното отвърстие, кръвният поток се спира и се получава прищипан хемороид, който може да бъде и изключително болезнен.
Причините за поява на хемороиди са много:
– неправилното хранене,
– недостатъчното фибри в дневното меню
– продължителното седене на едно място
– недостатъчното движение
– запек
– разстройството
– затлъстяването
– пушенето
– горещите вани
– бременност
– раждане
– тумори на дебелото черво
– продължителна кашлица
– напъни при ходене по голяма нужда
Има ли профилактична терапия?
Всъщност да.
Правилният прием на хранителни вещества, осигурява възможност да се справите с проблема навреме и да избегнете хирургическа интервенция.
Първо трябва да се приемат повече храни съдържащи баластни вещества. Консумирайте повече пресни плодове и зеленчуци, ядки и семена. Правете дълги разходки, енергични физически упражнения поне 20 минути дневно. Пийте повече течности. Много е важна правилната поза в тоалетната, намаляване на времето за облекчаване и напъване. Добре е да се миете с хладка вода и сапун, вместо да използвате тоалетна хартия. Много е важно областта около ректума да се поддържа чиста и при необходимост да се маже с подходящ крем или зехтин.
За да имате успех при лечението, е добре да използвате естествени природни методи.
Освобождаването е добре да става в клекнала стойка с колене допрени до гърдите.
Може да използвате билки, които заздравяват стените на кръвоносните съдове като екстракт от конски кестен, бромелан. Друг вариант е да използвате настойки и кремове срещу този проблем.
Например, студен адстрингентен разтвор от 1 супена лъжица дестилат от хамамелис и 4 капки тинктура от невен, разтворени в чаша вода, облекчават неразположението.
Охладен чай от 1 чаена лъжичка настърган корен от обикновено кървавиче, който е врял 10 минути в покрит съд, също помага.
Друго решение е, да използвате мехлем от жълтурче: Нанасяйте сутрин и вечер преди лягане, и след измиване.
Използвайте също така и препарат с екстракти от див кестен и червена калина. Или нанасяйте през нощта смес от 2 чаени лъжички от едната или двете билки, стрити на прах, и 1-2 чаени лъжички масло от орех. Отстранете на сутринта, като измиете мястото със студена вода.
Консумацията на сок от алое облекчава подутините и сърбежите, а правенето на вани с мащерка, комбинирани с чай от същата билка, също помага.
И още няколко съвета от народната медицина:
– При сърбежи третирайте мястото с неароматизиран сапун и изплаквайте със студена вода
– Редувайте всекидневно горещи и студени седящи бани за подобряване на кръвообращението
– При болезнени хемороиди поставете натрошен лед върху участъка за няколко секунди, или облейте тази зона с леденостудена вода.
– За да заздравите стените на вените може да приемате витамин С, проантоцианидини, рутин и силициев двуокис.
– За укрепване на стените на вените може да добавите към водата за вана шест капки етерични масла от лимон, лавандула, розмарин, кипарис или хвойна (последното не се препоръчва при бременност, а маслата от розмарин и кипарис — през първите 20 седмици на бременността).
– Може да използвате и хомеопатични средства като хомеопатичен крем, който съдържа Aesculus и Hamamelis.
Медицинска терапия
В този случай, най-доброто, което можете да направите, е да прибегнете до хемороидолиза — когато се изсушава хемороида с електрически заряд.
Друг вариант е лигатура с гумена лента: прилага се при вътрешни хемороиди под формата на еластична лента, която прекъсва захранването им с кръв. Няколко седмици по-късно обезкървените хемороиди се олющват и падат по време на изхождане;
Склеротерапия: Склерозант (втвърдяващ агент) се инжектира в хемороидите. Това кара кръвоносните съдове да се откъснат и хемороидите биват изхвърлени;
Криооперация: Хемороидалната тъкан се умъртвява със замразяване;
Лазерна или инфрачервена коагулация: Лазер, инфрачервен лъч или електричество се използват, за да се изгори болната тъкан;
Хемороидодектомия: хирургически способ за изрязване и премахване на хемороиди.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Тъй като става въпрос за наистина много сериозно възпаление, което може да се изроди в туморно, най-добре е да не подценявате проблемите, които може да ви създаде. Потърсете медицинска помощ, ако:
– Ако забележите кръв в изпражненията или се появи кървене от ректума.
– Ако имате безпричинна диария или запек повече от 2 седмици
– Симптомите не се влияят от лечението.
– Чувствате се зле или отслабвате.
– При продължителна болка или неразположение при изхождане.
И накрая: Незабавно потърсете лекар, ако:
– Имате силно кървене от ректума.