Това е неприятно кожно възпаление, което на народен език се нарича «циреи», а на медицински език – фурункул, а самото заболяване – фурункулоза. За щастие, в съвремието способите му за лечение значително са усъвършенствани. Сега ще се спрем на това, какво е фурункулоза, какви са нейните симптоми и как да се преборим с нея.
Какво е това фурункулоза?
Това е инфекциозно заболяване, при което се получава гнойно възпаление на косъмния фоликул и близката тъкан. Неговите възбудители са златистите или белите стафилококи, които проникват в организма чрез микротравми на кожата и безпрепятствено се размножават на фона на пониженият имунитет.
Случва се, когато по кожата се образуват единични фурункули, което говори за занижен имунитет. Множествено поражение от фурункулоза, се забелязва при сериозен проблем в работата на имунната система следствие на ендокринни нарушения, стрес, психоемоционално натоварване и проблем с кръвоносната система.
Симптоми, от които е става ясно, че страдате от фурункулоза
Като правило, по кожата на пациента едновременно може да се забележат фурункули в различна степен на съзряване, но цикъла на тяхното развитие е еднакво: отначало по кожата се появяват болезнени пъпки. Скоро те и околните тъкани се уплътняват, а косъмната луковица претърпява гноен синтез. На това място се образува некротично огнище с плътен шип вътре.
На заключителния етап некротичната тъкан се отделя, раната се очиства от гнойта и оставя белег. На мястото на крупният фурункул, освен, че има белег се вижда и малко бледо огнище, което след време изчезва безследно.
Колкото повече фурункули има по кожата, толкова по-силно въздействие оказва заболяването на общото състояние на организма: повишава се температурата на тялото, появява се обща слабост и главоболие.
Освен това, самите фурункули са много болезнени и могат дори съществено да попречат при изпълнение на ежедневните ви навици. В зависимост от местонахождението на фурункула, на болният може да му бъде трудно да си премести главата, да движи ръце или крака, да ходи, да седи или да лежи в определена поза.
Фурункулоза при деца
Малките пациенти предимно по-леко понасят заболяването, отколкото възрастните, затова процеса на възстановяване при тях е значително по-бърз.
При възрастните се наблюдава склонност към забавяне на лечението, защото когато изчезне един циреи и веднага се поява друг. Докато при децата се наблюдава друга неприятност: заболяването има склонност да се появява отново и отново.
Понякога фурункулозата преминава, като естествена незрялост и слабост на имунната система, хормонално нарушение на организма, при възникване на ранички или увреждане на кожата, които служат, като входна врата за стафилококите.
Къде се локализират фурункулите?
За съжаление, възникването на фурункула става на участъците кожи, където има косми. Изключение правят дланите и ходилата. И преди всичко възпалителните огнища се появяват по шията, лицето, в носа, в ушната раковина, в ингвиналната област, на кръста и под мишниците.
Проявите при фурункулозата са идентични и практически не се отличават едни от други в зависимост от местата на тяхната локализация. Но, в носа и в ушната раковина, например, огнищата са най-болезнени, а в ингвиналната област предимно се получава добре изразен оток, защото на това място има много подкожни мазнини.
Как да се избавим от фурункулите – безпроблемно?
Колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре. Но, важно е да не забравяме, че назрелият цирей в никакъв случаи не трябва да се изстисква! Самостоятелното лечение на фурункулозата е не желателно, защото гнойното възпаление може лесно да се разпространи по околните тъкани. Поради тази причина в никакъв случаи не трябва да се изцеждат фурункулите. Особено ако са на главата или на лицето, където кръвоносните съдове са разположени в непосредствена близост по повърхността на кожата и гнойното съдържимото може лесно да попадне в кръвопотока.
Като цяло лечението на фурункулозата може да се раздели на общо и местно. Общото лечение е насочено да отстрани основното заболяване, следствие, на което е започнало появяването на фурункулите, както и укрепване на отслабения имунитет. Тогава изниква необходимостта от прием на антибиотици. Обаче във всеки индивидуален случаи, решение взима лекуващия лекар. При сериозен инфекциозен процес без антибактериална терапия не става, но да не забравяме, че това може да способства за допълнително отслабване на имунитета на организма. Затова именно лекаря може да направи избор: да предпише антибиотици или да се възползва от други противовъзпалителни средства.
При местна терапия се използват дезинфекционни и обезболяващи средства. Много важно, е да знаем, че почистването на огнището може да стане само в направление от центъра към периферията. За тази цел се използват разтвори на салицилов или боров спирт, водороден пероксид, хлорхексидин или други антисептични разтвори, в това число и йодова тинктура.
При силни болки фурункулите се обработват с антисептични разтвори, понякога в съчетание с антибиотици, но това става под строг лекарски контрол. В зависимост от общото състояние на пациента, лекарят може да препоръча приемането на антихистаминни и имуномодулаторни средства.
След като фурункула назрее, той сам се пука, а гнойта и основата излизат сами. Тогава се продължава внимателно обработването на раната, но вече почистващият разтвор, не съдържа спирт. Това може да бъде водороден прекис или хлорхексидин. Добър ефект се постига също с магнитна терапия, UV облъчване или затопляне.
Народни средства за борба с фурункулозата
– За да усилим ефекта от медикаментозното лечение може да прибегнем към домашни и изпитани през вековете рецепти.
– Много добре помага лечение с лук. Нужно е да го изпечете, да очистите луковицата и да отрежете подходящ по размер къс, да го поставите върху фурункула, да го закрепите с пластир и да покриете компреса с памучна тъкан. Държи се, докато изстине, но е по-добре да стои през цялата нощ;
– Направете лапа от брашно и мед, поставете я върху фурункула и покрийте със зелев лист. Закрепете компреса и го оставете за два часа;
– Взима се чаена лъжичка масло от чаено дърво – смесва се със същото количество зехтин или масло от праскова, поставя се на памучен тампон и тази смес се поставя върху болното място. Оставя се да престои минимум 10 часа;
– Взима се един лимон, настъргва се и се смесва с 20 г бял равнец. Кипва се чаша гореща вода и се поставя настойката да престои в нея 2-3 часа. След това се прецежда и се взима по една чаена лъжичка по три пъти на ден преди ядене в продължение на една седмица;