Ракът на гърдата е сред заболяванията, които сравнително лесно се откриват, а също така и лесно се лекуват. Ако се хване навреме, това заболяване успешно се лекува, а пациентите бързо се възстановяват. Благодарение на пластичната хирургия, дори и след принудително отстраняване на мастните жлези, можете да се сдобиете с нови гърди и да се чувствате пълноценна личност, въпреки операцията.
Симптоми и признаци на рак на гърдата
Ракът на гърдата в начален, ранен стадий обикновено е асимптоматичен. Пациентката, най-често го открива при самостоятелен преглед, като случайно открива безболезнена бучка в областта на гърдата. По-късно симптомите и признаците на болестта зависят от конкретния растеж на тумора, от неговото разпространение в меките тъкани, както и от локализацията на разпространените метастази.
Затова различаваме:
- Локални симптоми,
- Общи симптоми,
- Системни симптоми.
Локалните симптоми се проявяват поради наличието на тумор в гърдата и това са
- Безболезнено възелче в гърдата
- Болезнено чувствителна бучка
- Подутина под кожата, която застрашително нараства
- Зачервяване на кожата
- Напрежение върху зърното
- Ранички по зърното
- Секреция от зърното, която може да бъде гнойна, млечна или кървава
- Болки в мускулите на гърдите
- Деформация на гърдата.
Общи симптоми–те обикновено се дължат на разпространението на рака в някои части на лимфните възли. Често именно там метастазите се разпространяват, поразявайки и част от останалите органи.
Ако се стигне до там, усещанията, които можете да усетите са следните:
- Болезнена чувствителни по цялата кожа в областта на гърдите
- Болезнена чувствителност, изтръпване или подуване на ръката заради тумор на гърдите.
- Болки не само в гърдите, но и в ребрата, кръста, гърба–те могат да се окажат симптоми за доста опасно развитие на рака
Системни симптоми–Те се проявяват поради наличието на далечни метастази в организма и зависят от тяхната локализация.
Системните симптоми включват: Обща слабост и отпадналост, гадене, повръщане, неврологични болки, болки в костите, затруднено дишане, задушаване, поява на жълтеница, отоци и др.
Има и по-малко видими, но очевидни признаци за рак на гърдата, като сърбеж, зачервяване., болки в гърба, свръхчувствителни мишници, които също ви подсказват, че трябва да отидете на преглед.
Разпознаване на отделните симптоми на рака на гърдата
Както описахме горе в списъка, някои от симптомите са видими и за самите болни, като например: Промяна на структурата на гърдата, промяна на кожата и зърното. Но има и по-малко видими, но очевидни признаци за рак на гърдата, като сърбеж, зачервяване, болки в гърба, по-специално между плешките, свръхчувствителни мишници, секрет от зърното или промени в тях, промяна на формата на гърдите.
Имайте предвид, че ракът на гърдата е една от най-често срещаните форми на рак при жените, но може да се появи и при мъжкото население. С възрастта риска от това заболяване се увеличава, но ранното откриване на рака на гърдата спасява живота на болните. Повечето болни от рак на гърдата са на възраст над 40 години, но заболяването може да се развие и в по-млада възраст и тогава е много по-агресивно.
Сърбеж и зачервяване
Болезнените и свръхчувствителни гърди се случва да продължат и след менструация. Отичането и боцкането, които се чувстват при допир може да показват по-малко известен вид рак — възпалителен рак на гърдата, който се диагностицира при три процента от всички заболели от рак на гърдата.
Същият вид рак може да доведе до подуване на гърдите, сърбеж и болка
Кожата може да започне да се бели или да се появят синини, много подобни на тези, които се появяват след удар. Кожата може да изглежда, все едно има целулитни натрупвания по нея, а някои жени смятат, че имат алергична реакция и сърбеж, нито свързват с алергия. Този вид рак бързо напредва и блокира кръвоносните съдове, които подхранват кожата, поради което се стига до зачервяване и неприятни явления.
Болки в гърба
При много случаи на рак на гърдата, преди всеки друг симптом на болестта, се усеща болка в гърба и то най-често между плешките.
Болка и свръхчувствителни подмишници
Проучвания показват, че ракът на гърдата често засяга и лимфните възли. Както се подуват лимфните възли на шията и гърлото при грип, така и проблемите с лимфните възли под мишниците може да се появят, преди да има, каквито и да е други промени в гърдите. Всяка болка под мишниците е достатъчно сериозна, за да отидете на преглед. Тъканта под мишниците може да бъде твърда и стегната или се очертава като твърда бучка.
Секрети от зърното или промени в тях
Туморът често възниква под зърното. Наличието на ракови образувания може да доведат до промени в зърната, тяхната структура, цвят и форма. Жените могат да имат намалено усещане за допир на зърната, по-специално по време на полов акт. Друг симптом е необясним секрет от зърното, който може да бъде кръв, мляко или бистра течност. Веднага трябва да се потърси лекарска помощ, но трябва да се има предвид, че много тумори са доброкачествени, така че не трябва да се изпада в паника.
Превенция и лечение на рака на гърдата
Най-често дамите сами могат да следят дали имат рак на гърдата, като проверяват редовно бюста си за образувания, бучки или следят състоянието на подмишниците си. Не подценявайте и годишните прегледи при вашия лекар. На пръв поглед може да нямате никакви симптоми, но един преглед на мамограф, може да установи веднага дали имате образувания, дори и да са твърде малки, за да бъдат открити физически.
При снимане с мамограф, се проверяват двете гърди с натискане на гърдата между две плочки за рентгенография, които снимат тъканта на гърдата, за да могат да се получат ясни изображения. За много жени тази процедура е неприятна, но отнема около 20 секунди.
Понякога има и нужда от ултразвук. Ако около гърдата се разкрие необичайно формиране от тъкан, вашият лекар ще предложи биопсия. Биопсията означава взимане на малко количество тъкан от гърдата за тестване, за да се провери, дали всичко е наред.
Ако все пак сте диагностицирани с рак на гърдата, стадиите му са номерирана от I до IV. Ранният рак на гърдата се класифицира според дадените стадии:
- Етап I — Туморът е малък, по-малък от 2cm в диаметър и не се е разпространил до лимфните възли.
- Етап II A — Туморът е по-малък от 2cm и се е разпространил до лимфните възли или по-голям (2-5cm) и не се е разпространил до лимфните възли.
- Етап II B (ранен) — Туморът е между 2-5cm и се е разпространил до лимфните възли.
Стадиите от етап II B (напреднал) до етап III и етап IV, показват рак на гърдата в напреднал стадий. В зависимост от състоянието, в което се намирате, трябва да се консултирате с лекар и да потърсите спешно лечение, преди да е станало късно. И не забравяйте–дори и в напреднала фаза, ракът е лечим, а ранното му откриване може да ви спаси от операция.
Една интересна статия относно с какви билки да се храните за борба с рак на гърдата.